Jetpack jako "extrémní taktická výhoda". Britský voják si zahrál na Iron Mana

Výrobce speciálních obleků k létání s tryskovým pohonem (tzv. jetpacků) Gravity Industries spojil síly s britskou námořní pěchotou. Společnost chtěla spolu s vojáky otestovat možnosti jetpacku při námořních operacích. Představitelé Gravity Industries strávili spolu se členy komanda HMS Tamar tři dny. Testovací akce se uskutečnila na jižním pobřeží Velké Británie, informuje agentura Reuters.
Jako Iron Man. Britští mariňáci nacvičovali akce v obleku s tryskovým pohonem. | Video: Reuters

Na videu pořízeném přímo společností Gravity Industries je vidět, jak se posádka na menším bojovém člunu snaží proniknout v plné rychlosti na větší vojenskou loď. Za normálních okolností by k infiltraci na loď vojáci potřebovali pomoc vrtulníku a lana. Jak připomíná agentura Reuters, taková metoda je ale pomalá a hlavně riskantní.

Mariňák s jetpackem ovšem jednoduše vyletí z člunu, během pár sekund naskočí na loď a v rychlosti sesune žebřík pro své parťáky.

"Přesně pro takové účely by jet pack mohla využívat armáda," tvrdí společnost v prohlášení určeném pro média. "Zvyšuje to její taktické možnosti, vojáci se mohou extrémně rychle dostat tam, kam by dříve bylo potřeba nasadit mnohem složitější techniku. Nemluvíme tu přitom ani zdaleka jen o využití na moři nebo oceánu," vyjmenovala další pozitiva firma.

Jetpack Gravity Industries už dříve testovali britští záchranáři za účelem rychlého přístupu do složitého terénu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy