Jetpack jako "extrémní taktická výhoda". Britský voják si zahrál na Iron Mana

mk mk
3. 5. 2021 15:33
Výrobce speciálních obleků k létání s tryskovým pohonem (tzv. jetpacků) Gravity Industries spojil síly s britskou námořní pěchotou. Společnost chtěla spolu s vojáky otestovat možnosti jetpacku při námořních operacích. Představitelé Gravity Industries strávili spolu se členy komanda HMS Tamar tři dny. Testovací akce se uskutečnila na jižním pobřeží Velké Británie, informuje agentura Reuters.
Jako Iron Man. Britští mariňáci nacvičovali akce v obleku s tryskovým pohonem. | Video: Reuters

Na videu pořízeném přímo společností Gravity Industries je vidět, jak se posádka na menším bojovém člunu snaží proniknout v plné rychlosti na větší vojenskou loď. Za normálních okolností by k infiltraci na loď vojáci potřebovali pomoc vrtulníku a lana. Jak připomíná agentura Reuters, taková metoda je ale pomalá a hlavně riskantní.

Mariňák s jetpackem ovšem jednoduše vyletí z člunu, během pár sekund naskočí na loď a v rychlosti sesune žebřík pro své parťáky.

"Přesně pro takové účely by jet pack mohla využívat armáda," tvrdí společnost v prohlášení určeném pro média. "Zvyšuje to její taktické možnosti, vojáci se mohou extrémně rychle dostat tam, kam by dříve bylo potřeba nasadit mnohem složitější techniku. Nemluvíme tu přitom ani zdaleka jen o využití na moři nebo oceánu," vyjmenovala další pozitiva firma.

Jetpack Gravity Industries už dříve testovali britští záchranáři za účelem rychlého přístupu do složitého terénu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy