Jestli je na Marsu život, je podobný tomu na nejsušší poušti Země, míní NASA

Zahraničí Zahraničí
1. 3. 2016 21:06
Jihoamerická poušť Atacama, která se rozléhá na území Peru a Chile, je díky svým drsným podmínkám pro život využívaná vědci z NASA, kteří na ní testují technologie určené na hledání důkazů o existenci života na Marsu.
Poušť Atacama se rozléhá na území Peru a Chile.
Poušť Atacama se rozléhá na území Peru a Chile. | Foto: Reuters

Washington - Na Zemi existuje místo, které poskytuje tak extrémní podmínky pro život, že se stalo inspirací pro americkou NASA.

Poušť Atacama, která se rozléhá na území od jižní hranice Peru až po centrální Chile, je nejsušším místem na Zemi. Kvůli nedostatku vody a intenzivnímu ultrafialovému záření se v ní většina života nachází pouze ve formě mikrobiálních kolonií pod povrchem nebo uvnitř kamenitých skal.

Vědci proto předpokládají, že pokud na Marsu existuje život, může mít právě takovou podobu.

Přestože jsou na Atacamě mnohem vyšší teploty, vidí v ní příležitost, jak zkoumat nové technologie, které v budoucnu budou na rudé planetě hledat známky života.

Mars se od pouště liší především chladným podnebím. Kvůli suchu je ale pravděpodobné, že by se život mohlo podařit najít pod povrchem. Důkazy o mimozemském životě by tak mohly přijít ve formě organických molekul.

"Uvedením přístrojů na detekci života do obtížného prostředí, které se podobá tomu na Marsu, nám pomůže zjistit nejlepší způsoby, jak hledat stopy po minulém nebo současném životě na Marsu, pokud tam kdy existoval," vysvětluje Brian Glass z NASA.

Spolu s dalšími dvaceti kolegy ze Spojených států, Chile, Francie a Španělska strávil daleko od civilizace uprostřed pouště celý měsíc. Testovali nové technologie v těch nejdrsnějších podmínkách, které naše planeta nabízí.

Kromě toho spolu s výzkumníky z americké Univerzity Johnse Hopkinse shromažďují vzorky odolných mikroorganismů, které v těchto extrémních podmínkách žijí.

Projekt NASA, který nese označení ARADS, bude v poušti Atacama probíhat v průběhu příštích čtyř let. Jeho cílem je prokázat schopnost nových technologií provést vědeckou misi na Marsu za účelem hledání důkazů o existenci mimozemského života.

Americká NASA zveřejnila záběry montáže přístroje, jejž nazývá "hlavní zrcadlo" vesmírného teleskopu Jamese Webba, který nahradí Hubbleův teleskop. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy