Ještě větší zkáza. Pomoc dorazila i na odlehlá místa Vanuatu

ČTK ČTK
17. 3. 2015 16:10
Několik dní po ničivé bouři Pam se humanitárním pracovníkům podařilo přistát i na těžko dostupných ostrovech.
Tropická bouře Pam zasáhla pacifické souostroví Vanuatu.
Tropická bouře Pam zasáhla pacifické souostroví Vanuatu. | Foto: Reuters

Port Vila - Záchranáři, kteří pomáhají lidem na souostroví Vanuatu vypořádat se s následky víkendové ničivé bouře Pam, v úterý poprvé přistáli na některých odlehlejších ostrovech.

Uvedli, že škody jsou zde ještě horší než v metropoli Port Vile, kde bouře poškodila nebo zničila 90 % domů.

Na ostrovy Tanna a Erromango v úterý letadla dopravila zdravotnický a hygienický materiál, pitnou vodu, potraviny a potřeby pro výstavbu provizorních přístřešků, napsala agentura AP.

Ještě větší škody než v hlavním městě

Do tohoto dne byla známá pouze situace v hlavním městě Vanuatu a existovaly velké obavy, jakou zkázu živel napáchal na ostrovech, které ležely přímo v cestě bouři s vichrem dosahujícím až 270 kilometrů v hodině.

Telekomunikační spojení totiž nebylo doposud obnoveno a na většině vanuatských ostrovů je problém přistát s většími letadly nebo loděmi.

"Podle prvního pozorování jsou škody na ostrově Tanna podstatně větší než v Port Vile," prohlásil Tom Perry z humanitární organizace Care Australia. "Letiště je vážně poškozené, také nemocnice je vážně poškozená, bez střechy, ale pořád funguje... V tomto okamžiku je v ní jeden lékař," dodal.

Jeho slova potvrdila také australská ministryně zahraničí Julia Bishopová. "Nejenže byly srovnány se zemí budovy, lehly také celé palmové plantáže, stromy," řekla k situaci na ostrově Tanna, kde žije asi 30 000 obyvatel a který se nachází zhruba 200 kilometrů od metropole Port Vily.

Bilance obětí

OSN nicméně snížila bilanci mrtvých z pondělí, která hovořila o 24 obětech bouře. Podle nových údajů zahynulo 11 lidí. Většina populace se prý zachránila tím, že vyhledala úkryt ve školách, kostelích a dalších pevných budovách.

Humanitární organizace varovaly, že přeživším brzy dojde jídlo a že rovněž nemají pitnou vodu. "Nutně potřebujeme tablety na čištění vody, abychom zajistili, že voda nepředstavuje nebezpečí. Nutně také potřebujeme potraviny pro komunity, jejichž úroda byla zcela zničena. Vypěstování nové totiž potrvá až tři měsíce," řekla Alice Clementsová z UNICEF.

Kromě úrody byly zničeny také zásoby jídla obyvatel. Rovněž dřevo je mokré a lidé nemají s čím zatopit, aby si uvařili, uvedli další humanitární pracovníci.

Jak dopravit pomoc přeživším

Dopravit pomoc na odlehlé ostrovy je ale velká výzva. "Je problém zjistit, jak velká letadla mohou přistát na ostrovech. Mnoho těchto malých ostrovů také nemá přístavy, kde by mohla přistát velká plavidla. Na některých místech bude nutné vystavět přistávací plochy pro letadla a lodě," uvedla Aurelia Balpeová, šéfka tichomořské pobočky Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Mnohé malé čluny kotvící v Port Vile zase bouře zničila a potíže působí i velká vzdálenost na odlehlé ostrovy, špatné počasí a rozbouřené moře.

"Na ostrov Erromango je to z Port Vily asi 150 kilometrů, takže cesta malým člunem by trvala nejméně čtyři hodiny. Z Erromanga na ostrov Tanna je to dalších 80 kilometrů," dodala Balpeová.

V metropoli Port Vile již začaly úklidové práce, které ale vzhledem k rozsahu katastrofy potrvají dlouhou dobu. V některých čtvrtích již také byly obnoveny dodávky elektrické energie a vody, napsal zpravodajský server BBC News.

Souostroví Vanuatu, které patří mezi nejchudší země světa, tvoří přes 80 ostrovů, na kterých žije asi 267 000 lidí. Zhruba 44 000 z nich obývá metropoli Port Vila. Ostrovy vyčnívají nízko nad hladinu moře, a jsou tak velmi zranitelné v případě přírodních katastrof.

 

Právě se děje

Další zprávy