"Ještě jsme ani nezačali." Ruský velvyslanec na BBC varoval před eskalací války

pru ČTK pru, ČTK
29. 5. 2023 10:57
Ruský velvyslanec v Británii Andrej Kelin v nedělním rozhovoru pro stanici BBC prohlásil, že ve válce, která na Ukrajině trvá od konce loňského února, Rusko ještě ani nezačalo vážně jednat. Současně varoval, že dodávky západních zbraní na Ukrajinu hrozí eskalací války na dosud nevídanou úroveň.
"Je velkým idealistickým omylem si myslet, že Ukrajina může zvítězit," uvedl v rozhovoru Andrej Kelin. | Video: Reuters

"Rusko je šestnáctkrát větší než Ukrajina. Máme obrovské zdroje," podotkl v rozhovoru velvyslanec. Ruské síly dle jeho slov nyní jen brání území pod jejich kontrolou. "A pomáháme tam ruským lidem. Obnovujeme Donbas," dodal. Trvání konfliktu podle něj "závisí na úsilí o eskalaci války, kterou vyvíjejí země Severoatlantické aliance, zejména Spojené království".

Podívejte se na fotky reportéra Aktuálně.cz z města Marhanec v Záporožské oblasti:

"Dříve nebo později samozřejmě tato eskalace může dostat nový rozměr, který nepotřebujeme a nechceme," prohlásil Kelin. "Mír můžeme uzavřít zítra, pokud bude ukrajinská strana připravena jednat. Ale obávám se, že v tuto chvíli pro to nejsou žádné předpoklady," dodal diplomat, který se podle BBC pokoušel obvinit z vyvolání války Ukrajinu. Toto tvrzení používají ruští vůdci už více než rok, aby odůvodnili svoji protiprávní invazi na Ukrajinu, připomíná stanice.

Kelinova vyjádření přicházejí poté, co tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov řekl, že Ukrajina je připravena "třeba už zítra" zahájit dlouho očekávanou protiofenzivu za osvobození svého území okupovaného Ruskem.

Dosavadní průběh války podle BBC nepotvrzuje diplomatova slova o tom, že Rusko má k dispozici obrovské zdroje. Z bojiště naopak přichází mnoho zpráv, že ruské síly jsou špatně vybavené a bez řádného výcviku. Jevgenij Prigožin, což je zakladatel soukromé žoldnéřské armády známé jako Wagnerova skupina, dokonce varoval, že "bychom Rusko mohli ztratit", pokud Moskva nenasadí do války další zdroje.

Podivný úkaz u Záporoží. Nikdo neví, co tam Rusové dělají, tvrdí po potopě místní (26. 5. 2023)

"Nejenže je válka, ale teď jsou ještě tyhle záplavy," říká rozhořčeně Igor Medunov. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy