Palestinská zlost na Trumpa: Jeruzalém je náš, proti americkému plánu budeme bojovat

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2020 12:11
Blízkovýchodní mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa narazil okamžitě po svém úterním zveřejnění na tvrdý palestinský a arabský odpor.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Návrh předpokládá, že Jeruzalém zůstane celý hlavním městem Izraele. Stejně tak údolí Jordánu a části Západního břehu Jordánu mají být pod izraelskou kontrolou. To Palestina tvrdě odmítá.

"Jeruzalém není na prodej, naše práva nejsou na prodej a nelze o nich smlouvat. Tahle dohoda neprojde," prohlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Islamistické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, se vyjádřilo stejně. "Palestinci budou bojovat proti tomuto plánu a Jeruzalém zůstane palestinskou zemí," uvedlo hnutí v prohlášení.

Izrael a Palestinci podepsali mírovou dohodu v roce 1993. Její součástí bylo vytvoření palestinské autonomie na Západním břehu Jordánu a Pásma Gazy, z níž by se po dalších jednání stal Palestinský stát.

V roce 2000 však vyjednávání zkolabovala poté, co tehdejší palestinský vůdce odmítl stáhnout požadavek, aby se Palestinci a jejich potomci mohli vrátit do míst, ze kterých uprchli během izraelsko-arabské války v roce 1948. Tedy na území současného Izraele.

Rovněž otázka Jeruzaléma zatím nebyla vyřešena. Izrael si ho nárokuje celý a argumentuje kromě jiného bezpečností. Palestinci trvají na tom, že jeruzalémské Staré Město patří jim.

Některá arabská média přirovnávají Trumpův plán k Balfourově deklaraci. Tou Velká Británie v roce 1917 rozdělila Palestinu na židovskou a arabskou část.

"Trumpův návrh dokonává, co začala před více než sto lety Balfourova deklarace. Dává Palestinu celou izraelskému nepříteli," cituje agentura Reuters politologa Abdalchálika Abdallu ze Spojených arabských emirátů.

Trumpovu představu míru odmítlo mezi jinými i turecké ministerstvo zahraničí. "Je to plán anexe, který počítá s krádeží palestinského území a odmítá existenci dvou států vedle sebe," stojí v prohlášení ministerstva.

Součástí plánu je finanční injekce palestinskému hospodářství ve výši padesáti miliard dolarů. Ani to ale Palestince nepřesvědčuje k souhlasu s Trumpovým návrhem. Jeho autorem je prezidentův poradce a zeť Jared Kushner.

Kritický je ale i izraelský levicový deník Haarec. Ten napsal, že je to nebezpečný a "historicky nejhorší návrh kdy daný Palestincům". Že Američané dokument zveřejnili několik týdnů před novými izraelskými volbami, je podle listu "do očí bijící zásah do vnitřních záležitostí jiného státu".

Další izraelský deník Jediot Achronot se obává, že plán odmítne jak izraelská levice, která stále prosazuje mírový plán vyjednaný s Palestinci, tak krajní pravice, jež hovoří jen o Velkém Izraeli, tedy o záboru celého Západního břehu Jordánu.

"Tento americký plán může být poslední šancí na řešení v podobě dvou států. Jestliže nebude přijat, stane se Izrael státem dvou národů, a nebude pak ani židovský, ani demokratický," hodnotí nejčtenější deník v Izraeli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy