Palestinská zlost na Trumpa: Jeruzalém je náš, proti americkému plánu budeme bojovat

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2020 12:11
Blízkovýchodní mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa narazil okamžitě po svém úterním zveřejnění na tvrdý palestinský a arabský odpor.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Návrh předpokládá, že Jeruzalém zůstane celý hlavním městem Izraele. Stejně tak údolí Jordánu a části Západního břehu Jordánu mají být pod izraelskou kontrolou. To Palestina tvrdě odmítá.

"Jeruzalém není na prodej, naše práva nejsou na prodej a nelze o nich smlouvat. Tahle dohoda neprojde," prohlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Islamistické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, se vyjádřilo stejně. "Palestinci budou bojovat proti tomuto plánu a Jeruzalém zůstane palestinskou zemí," uvedlo hnutí v prohlášení.

Izrael a Palestinci podepsali mírovou dohodu v roce 1993. Její součástí bylo vytvoření palestinské autonomie na Západním břehu Jordánu a Pásma Gazy, z níž by se po dalších jednání stal Palestinský stát.

V roce 2000 však vyjednávání zkolabovala poté, co tehdejší palestinský vůdce odmítl stáhnout požadavek, aby se Palestinci a jejich potomci mohli vrátit do míst, ze kterých uprchli během izraelsko-arabské války v roce 1948. Tedy na území současného Izraele.

Rovněž otázka Jeruzaléma zatím nebyla vyřešena. Izrael si ho nárokuje celý a argumentuje kromě jiného bezpečností. Palestinci trvají na tom, že jeruzalémské Staré Město patří jim.

Některá arabská média přirovnávají Trumpův plán k Balfourově deklaraci. Tou Velká Británie v roce 1917 rozdělila Palestinu na židovskou a arabskou část.

"Trumpův návrh dokonává, co začala před více než sto lety Balfourova deklarace. Dává Palestinu celou izraelskému nepříteli," cituje agentura Reuters politologa Abdalchálika Abdallu ze Spojených arabských emirátů.

Trumpovu představu míru odmítlo mezi jinými i turecké ministerstvo zahraničí. "Je to plán anexe, který počítá s krádeží palestinského území a odmítá existenci dvou států vedle sebe," stojí v prohlášení ministerstva.

Součástí plánu je finanční injekce palestinskému hospodářství ve výši padesáti miliard dolarů. Ani to ale Palestince nepřesvědčuje k souhlasu s Trumpovým návrhem. Jeho autorem je prezidentův poradce a zeť Jared Kushner.

Kritický je ale i izraelský levicový deník Haarec. Ten napsal, že je to nebezpečný a "historicky nejhorší návrh kdy daný Palestincům". Že Američané dokument zveřejnili několik týdnů před novými izraelskými volbami, je podle listu "do očí bijící zásah do vnitřních záležitostí jiného státu".

Další izraelský deník Jediot Achronot se obává, že plán odmítne jak izraelská levice, která stále prosazuje mírový plán vyjednaný s Palestinci, tak krajní pravice, jež hovoří jen o Velkém Izraeli, tedy o záboru celého Západního břehu Jordánu.

"Tento americký plán může být poslední šancí na řešení v podobě dvou států. Jestliže nebude přijat, stane se Izrael státem dvou národů, a nebude pak ani židovský, ani demokratický," hodnotí nejčtenější deník v Izraeli.

 

Právě se děje

před 34 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy