Palestinská zlost na Trumpa: Jeruzalém je náš, proti americkému plánu budeme bojovat

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2020 12:11
Blízkovýchodní mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa narazil okamžitě po svém úterním zveřejnění na tvrdý palestinský a arabský odpor.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Návrh předpokládá, že Jeruzalém zůstane celý hlavním městem Izraele. Stejně tak údolí Jordánu a části Západního břehu Jordánu mají být pod izraelskou kontrolou. To Palestina tvrdě odmítá.

"Jeruzalém není na prodej, naše práva nejsou na prodej a nelze o nich smlouvat. Tahle dohoda neprojde," prohlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Islamistické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, se vyjádřilo stejně. "Palestinci budou bojovat proti tomuto plánu a Jeruzalém zůstane palestinskou zemí," uvedlo hnutí v prohlášení.

Izrael a Palestinci podepsali mírovou dohodu v roce 1993. Její součástí bylo vytvoření palestinské autonomie na Západním břehu Jordánu a Pásma Gazy, z níž by se po dalších jednání stal Palestinský stát.

V roce 2000 však vyjednávání zkolabovala poté, co tehdejší palestinský vůdce odmítl stáhnout požadavek, aby se Palestinci a jejich potomci mohli vrátit do míst, ze kterých uprchli během izraelsko-arabské války v roce 1948. Tedy na území současného Izraele.

Rovněž otázka Jeruzaléma zatím nebyla vyřešena. Izrael si ho nárokuje celý a argumentuje kromě jiného bezpečností. Palestinci trvají na tom, že jeruzalémské Staré Město patří jim.

Některá arabská média přirovnávají Trumpův plán k Balfourově deklaraci. Tou Velká Británie v roce 1917 rozdělila Palestinu na židovskou a arabskou část.

"Trumpův návrh dokonává, co začala před více než sto lety Balfourova deklarace. Dává Palestinu celou izraelskému nepříteli," cituje agentura Reuters politologa Abdalchálika Abdallu ze Spojených arabských emirátů.

Trumpovu představu míru odmítlo mezi jinými i turecké ministerstvo zahraničí. "Je to plán anexe, který počítá s krádeží palestinského území a odmítá existenci dvou států vedle sebe," stojí v prohlášení ministerstva.

Součástí plánu je finanční injekce palestinskému hospodářství ve výši padesáti miliard dolarů. Ani to ale Palestince nepřesvědčuje k souhlasu s Trumpovým návrhem. Jeho autorem je prezidentův poradce a zeť Jared Kushner.

Kritický je ale i izraelský levicový deník Haarec. Ten napsal, že je to nebezpečný a "historicky nejhorší návrh kdy daný Palestincům". Že Američané dokument zveřejnili několik týdnů před novými izraelskými volbami, je podle listu "do očí bijící zásah do vnitřních záležitostí jiného státu".

Další izraelský deník Jediot Achronot se obává, že plán odmítne jak izraelská levice, která stále prosazuje mírový plán vyjednaný s Palestinci, tak krajní pravice, jež hovoří jen o Velkém Izraeli, tedy o záboru celého Západního břehu Jordánu.

"Tento americký plán může být poslední šancí na řešení v podobě dvou států. Jestliže nebude přijat, stane se Izrael státem dvou národů, a nebude pak ani židovský, ani demokratický," hodnotí nejčtenější deník v Izraeli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy