Palestinská zlost na Trumpa: Jeruzalém je náš, proti americkému plánu budeme bojovat

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2020 12:11
Blízkovýchodní mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa narazil okamžitě po svém úterním zveřejnění na tvrdý palestinský a arabský odpor.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy.
Demonstrace proti plánu Donalda Trumpa v pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Návrh předpokládá, že Jeruzalém zůstane celý hlavním městem Izraele. Stejně tak údolí Jordánu a části Západního břehu Jordánu mají být pod izraelskou kontrolou. To Palestina tvrdě odmítá.

"Jeruzalém není na prodej, naše práva nejsou na prodej a nelze o nich smlouvat. Tahle dohoda neprojde," prohlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Islamistické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, se vyjádřilo stejně. "Palestinci budou bojovat proti tomuto plánu a Jeruzalém zůstane palestinskou zemí," uvedlo hnutí v prohlášení.

Izrael a Palestinci podepsali mírovou dohodu v roce 1993. Její součástí bylo vytvoření palestinské autonomie na Západním břehu Jordánu a Pásma Gazy, z níž by se po dalších jednání stal Palestinský stát.

V roce 2000 však vyjednávání zkolabovala poté, co tehdejší palestinský vůdce odmítl stáhnout požadavek, aby se Palestinci a jejich potomci mohli vrátit do míst, ze kterých uprchli během izraelsko-arabské války v roce 1948. Tedy na území současného Izraele.

Rovněž otázka Jeruzaléma zatím nebyla vyřešena. Izrael si ho nárokuje celý a argumentuje kromě jiného bezpečností. Palestinci trvají na tom, že jeruzalémské Staré Město patří jim.

Některá arabská média přirovnávají Trumpův plán k Balfourově deklaraci. Tou Velká Británie v roce 1917 rozdělila Palestinu na židovskou a arabskou část.

"Trumpův návrh dokonává, co začala před více než sto lety Balfourova deklarace. Dává Palestinu celou izraelskému nepříteli," cituje agentura Reuters politologa Abdalchálika Abdallu ze Spojených arabských emirátů.

Trumpovu představu míru odmítlo mezi jinými i turecké ministerstvo zahraničí. "Je to plán anexe, který počítá s krádeží palestinského území a odmítá existenci dvou států vedle sebe," stojí v prohlášení ministerstva.

Součástí plánu je finanční injekce palestinskému hospodářství ve výši padesáti miliard dolarů. Ani to ale Palestince nepřesvědčuje k souhlasu s Trumpovým návrhem. Jeho autorem je prezidentův poradce a zeť Jared Kushner.

Kritický je ale i izraelský levicový deník Haarec. Ten napsal, že je to nebezpečný a "historicky nejhorší návrh kdy daný Palestincům". Že Američané dokument zveřejnili několik týdnů před novými izraelskými volbami, je podle listu "do očí bijící zásah do vnitřních záležitostí jiného státu".

Další izraelský deník Jediot Achronot se obává, že plán odmítne jak izraelská levice, která stále prosazuje mírový plán vyjednaný s Palestinci, tak krajní pravice, jež hovoří jen o Velkém Izraeli, tedy o záboru celého Západního břehu Jordánu.

"Tento americký plán může být poslední šancí na řešení v podobě dvou států. Jestliže nebude přijat, stane se Izrael státem dvou národů, a nebude pak ani židovský, ani demokratický," hodnotí nejčtenější deník v Izraeli.

 

Právě se děje

Další zprávy