"I slovo bůh mi ho připomíná." Oběti znásilňování po letech promluvily, děti zneužíval i kněz s HIV

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 8. 2018 9:54
Od 40. let zneužilo v americkém státě Pensylvánie přes 300 kněží nejméně tisíc dětí.
Přes 300 kněží ze státu Pensylvánie jsou obvinění ze sexuálního zněužívání dětí | Video: Reuters

New York - Američanka Carolyn Fortneyová se s knězem, který ji sexuálně zneužíval, setkala poprvé jako osmnáctiměsíční dítě. Dnes jí je 37 let a při vzpomínání na své dětství stále neudrží slzy.

"Jen to slovo bůh mi ho připomíná. Mám pocit, že celý můj život byla jen lež," popisuje.

Její výpověď se objevila spolu s vyprávěním několika dalších obětí na záběrech, které se promítaly na tiskové konferenci, na níž byla zveřejněna obsáhlá zpráva o zločinech amerických římskokatolických kněží. 

Sestavila ji komise velké poroty v Pensylvánii a vyplývá z ní, že od 40. let minulého století kolem 300 kněžích znásilnilo v tomto státě nejméně tisíc dětí.

"Pořád na mě sahal. Cítíte se velmi osaměle, obzvlášť když je to vaše slovo proti božímu," vybavuje si ve videu, co jako dítě prožívala.

Ve zprávě se objevila řada detailů. Například jak jeden kněz osahával dospívajícího chlapce a stimuloval jeho přirození pod záminkou, že se tak provádí preventivní kontrola rakoviny. Jiný kněz zneužíval děti celá léta, než byl odsouzen, ačkoliv byl HIV pozitivní, píše CNN.

Všechny sexuální zločiny církev kryla celých 70 let. Promluvit bylo pro oběti extrémně těžké. "Kdo by mi věřil v roce 1948, že mě zneužil kněz? Nikdo o takových věcech nikdy neslyšel, protože to všechno zametli pod koberec," namítá třiaosmdesátiletý Robert Corby. Patří mezi nejstarší oběti. Když ho kněz poprvé zneužil, bylo mu 13 let.

"Zaměřili se na mě, protože jsem neměl otce," přemítá dnes nad tím, že si agresoři vybírali nejzranitelnější oběti.

Následky traumat si oběti nesou celý život. "Nedokázal jsem pořádně obejmout vlastní děti, dát najevo vášeň své ženě," vysvětluje Corby.

"Nikdy jsem kvůli tomu nechtěl mít vlastní děti, žádné," svěřil se například osmačtyřicetiletý Shaun Dougnerty.

Více než sto provinilých kněží je už po smrti nebo mimo církevní službu, v téměř všech případech jsou zločiny promlčeny. 

Robert Corby čekal celých 70 let na chvíli, kdy se sexuální zločiny církevních hodnostářů dostanou na veřejnost a on konečně pocítí alespoň částečné zadostiučinění. Sám byl přesvědčen, že jednou k tomu dojde. "Prostě jsem si vždycky říkal: Tohle nevyhrají," říká nyní.

Podívejte se na rozhovor s bývalým knězem: Homosexuální věřící jsou v izolaci, církev politikaří

Nikdy jsem nelitoval, že jsem církev opustil, zachránil jsem své lidství, pro gaye je v cíkrvi lepší mlčet, říká bývalý římskokatolický kněz | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy