"Jste tu jen kvůli tisku." Boris Johnson se dostal do hádky, když navštívil nemocnici

ČTK ČTK
18. 9. 2019 17:02
Britský premiér Boris Johnson se během středeční návštěvy jedné z nemocnic ve východním Londýně dostal do vyhrocené slovní konfrontace s rozzlobeným rodičem dítěte, které se tam léčí. Muž ministerského předsedu obvinil, že zařízení navštívil, jen aby pózoval pro média.
Video: Reuters

Johnson argumentoval tím, že na místě žádný tisk není, zatímco rodič gestikuloval směrem ke kamerám, které incident natáčely, a prohlásil: "Co tím myslíte, že tu nejsou žádní novináři? A kdo jsou tedy tihle lidé?"

Johnson mu vysvětlil, že do nemocnice přišel, aby zjistil skutečný stav věcí. Na to muž, který je podle stanice BBC také labouristickým aktivistou, reagoval, že na to už je asi pozdě a že britské státní zdravotnictví (NHS) je zničené. "Na tomto oddělení není dost lidí, není tu dost lékařů, není tu dost sester, není to tu dobře zorganizované," dodal podle serveru televize ITV.

Podle Johnsonova mluvčího je pochopitelné, že muž, který se s jeho šéfem hádal, byl "velmi vynervovaný". Premiér se podle něj při takových návštěvách "nechce schovávat před realitou a rád hovoří s lidmi, aby mohl lépe pochopit situaci a zjistil, v čem může pomoci".

Johnson v srpnu slíbil veřejnému zdravotnictví mimořádnou finanční injekci 1,8 miliardy liber (52,6 miliardy korun). Uvedl tehdy, že se snaží plnit sliby ohledně vyšších výdajů na NHS, které byly součástí kampaně probrexitového tábora před referendem o členství Británie v Evropské unii. Johnson tehdy hlásal myšlenku, že Británie by odchodem z EU ušetřila 350 milionů liber týdně, které by mohla vynakládat na veřejné zdravotnictví.

Premiér, který byl hlavní tváří kampaně pro odchod Británie z EU, pak čelil obvinění, že veřejnosti lhal a zneužil svého postavení. Jeden britský podnikatel na něj proto podal stížnost k soudu.

Přibáň: Johnson nezvládá ani sám sebe, referendum o brexitu by dnes dopadlo stejně

V Británii se zvraty dějí v hodinách, parlament může Johnsona zbrzdit, ale nemůže ho zastavit, karambol je brexit bez dohody, říká Jiří Přibáň | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy