Izrael reaguje na druhou vlnu extrémní karanténou: Dál než kilometr od domu nesmíte

ČTK Jana Václavíková ČTK, Jana Václavíková
24. 9. 2020 16:37
Při první vlně koronaviru na jaře zavřel Izrael brzy hranice, omezil pohyb a do léta patřil mezi státy, které měly málo nakažených. Postupně se ale situace začala zhoršovat. Nyní má rekordní přírůstky a dramaticky zpřísňuje opatření.
Foto: Reuters

Denní počet nakažených koronavirem stoupl v devítimilionové zemi ve středu už podruhé v řadě na téměř sedm tisíc. Zákonodárci zpřísnili podmínky celostátní karantény, která platí už od 18. září, kdy došlo k uzavření škol, obchodních domů, hotelů i restaurací. Podle agentury AP se tak Izrael stal první z rozvinutých zemí, která se uchýlila k druhé vlně uzavírání.

Opatření vejdou v platnost v pátek a podle deníku The Jerusalem Post budou velmi přísná.

Dojde k uzavření téměř všech obchodů s výjimkou těch, kde se prodává nezbytné zboží, restaurace budou moci zajišťovat službu jenom donáškou. V synagogách se lidé budou moci modlit jen v desetičlenných skupinách, a to jenom do pondělka, kdy se úplně uzavřou. 

Karanténa zahrnuje i zákaz vzdalování se od bydliště na víc než kilometr, na silnicích a u vjezdů do měst budou policisté, aby zabránili lidem cestovat. Zastaví se rovněž téměř veškerá veřejná doprava, ze škol zůstanou v provozu jenom ty, které poskytují speciální výuku. Venkovní shromáždění se mohou konat s účastí do 20 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví podle arabské stanice Al Jazeera posunulo termíny operací, které nejsou neodkladné, otevírají se nemocniční oddělení pro pacienty s koronavirem. Tamní nemocnice se blíží k naplnění svých kapacit a mrtvých rychle přibývá.

Opatření potrvají nejméně do 9. října, kdy skončí významné židovské svátky. "Je lepší to udělat teď o svátcích a za nižších ztrát než potom, kdy by byl ekonomický dopad těžší," vysvětlil premiér Benjamin Netanjahu, proč opatření přichází nyní, kdy většina Izraelců nechodí do práce.

Balík opatření má ve čtvrtek schválit parlament, vláda ještě jedná o možnosti uzavřít mezinárodní Ben Gurionovo letiště pro odlety.

Proti doporučení odborníků

Se zpřísněním stávajících opatření nesouhlasil zejména ministr financí Jisrael Kac, který byl také jediný z členů vlády, kdo hlasoval proti. Odchodem z vládního jednání dal najevo svůj nesouhlas i ministr pro vědu Jizhar Šaj, protože podle něj opatření nejsou v souladu s názorem odborníků. 

Lékař Ronni Gamzu, který je v čele zdravotních opatření v zemi, vládě doporučil, aby opatření zpřísnila, podle serveru Times of Israel ale uzavření celé země nedoporučil. "Když zpřísníte opatření, tak pochopitelně šíření infekce výrazně snížíte, ale ekonomická cena bude obrovská. Vláda došla k rozhodnutí po pečlivé úvaze, a pokud se rozhodli pro přísnější uzávěru, tak je to v pořádku," doplnil.  

Protesty proti premiérovi

Omezení se dotkne i protestů, které probíhají už několik víkendů v řadě před jeruzalémskou rezidencí premiéra Netanjahua a na kterých demonstranti požadují jeho odstoupení. Dosud se na nich mohlo podle listu Haaretz sejít až deset tisíc lidí, nově se jejich počet zmenší na dva tisíce. Nově budou také rozděleni do skupin po dvaceti s povinností dodržovat dvoumetrové rozestupy. Účastníci navíc musejí mít bydliště do jednoho kilometru od centra Jeruzaléma. Pokud lidé opatření nedodrží, hrozí jim pokuta tisíc šekelů, v přepočtu více než 6600 korun. 

Demonstranti tvrdí, že premiér chce ve skutečnosti zabránit protestům proti němu. "Jediná věc, která Netanjahua zajímá, je zastavení protestů na Balfouru (ulice před premiérovou rezidencí - pozn. red.) za každou cenu. Ne veřejné zdraví, ne milion nezaměstnaných a kolabující podniky," cituje je deník Haaretz. 

Netanjahu to však odmítá. "Pokud budeme moct opustit domovy kvůli demonstracím, pak lidé budou chodit na pláže a budou to prohlašovat za protestování. Kdo říká, že musíte jít daleko, abyste demonstrovali? Nechte je demonstrovat blízko domovů," řekl premiér podle Jerusalem Post. "Bojuji za životy občanů Izraele… Jsme ve válce - proberte se!" dodal na setkání zákonodárců.

Video: Život v Izraeli se zastaví. Země vyhlásila na tři týdny celostátní karanténu

Život v Izraeli se zastaví. Země vyhlásí na tři týdny celostátní karanténu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 27 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy