Jemenští vojáci osvobodili osm lidí unesených ozbrojenci

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2014 23:38
Během záchranné operace na jihu Jemenu vojáci údajně usmrtili sedm únosců.
Saná, hlavní město Jemenu.
Saná, hlavní město Jemenu. | Foto: Naďa Straková

Saná - Jemenské speciální jednotky v noci na dnešek osvobodily osm rukojmích, které zajali ozbrojenci napojení na teroristickou síť Al-Káida.

Mezi zadržovanými bylo šest Jemenců, jeden Etiopan a jeden občan Saúdské Arábie. Původní informace hovořily i o jednom Američanovi, to se však nepotvrdilo, uvedla agentura Reuters. Během záchranné operace na jihu Jemenu vojáci údajně usmrtili sedm únosců, jeden z členů zvláštní jednotky utrpěl lehké zranění.

Britská BBC původně uvedla, že jedním ze zachráněných byl i americký vojenský instruktor, který pracoval na základně v provincii Láhidž asi 60 kilometrů od přístavního města Aden. Američtí představitelé to ale následně odmítli.

Teroristická síť Al-Káida působící v Jemenu je v USA považována za jednu z nejvíce nebezpečných a stále aktivních odnoží Al-Káidy založené Usámou bin Ládinem, jehož otec pocházel z Jemenu. Ozbrojenci nejspíš již od května 2013 zadržují jihoafrického učitele. V roce 2012 pak unesli v Adenu saúdskoarabského diplomata.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy