Jemenská armáda zabila na jihu země 800 členů Al-Káidy. Byli mezi nimi i vůdci teroristů

ČTK ČTK
25. 4. 2016 8:07
Přes 800 členů teroristické organizace Al-Káida zabily jemenské vládní síly. Mezi mrtvými má být i několik vůdců Al-Káidy. Cílem útoků na jihu země, které zahájily jemenské síly a jejich spojenci v čele se Saúdskou Arábií v sobotu, je pomoci vládě znovu získat kontrolu nad městy, která drží v rukou Al-Káida. Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih.
Na jihu Jemenu bylo zabito přes 800 členů Al-Káidy. (Ilustrační foto)
Na jihu Jemenu bylo zabito přes 800 členů Al-Káidy. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Saná - Jemenské vládní síly podporované arabskou koalicí zabily na jihu Jemenu přes 800 údajných příslušníků organizace Al-Káida. Informovala o tom agentura AFP. Podle koalice bylo mezi nimi i několika tamních vůdců této teroristické organizace.

Cílem ofenzivy na jihu země, kterou zahájily jemenské síly a jejich spojenci v čele se Saúdskou Arábií v sobotu, je pomoci vládě znovu získat kontrolu nad městy, která drží v rukou Al-Káida. Ta během posledního roku ovládla téměř 600 kilometrů dlouhý pás území při pobřeží Arabského moře a vybudovala tam bohatý ministát, se střediskem Mukallá.

Do tohoto přístavního města vstoupily vládní jednotky poprvé po více než roce v neděli. "Vstoupili jsme do centra města (Mukallá) a nesetkali jsme se žádným odporem ze strany džihádistů z Al-Káidy, kteří ustoupili na západ," řekl z místa agentuře AFP vojenský činitel.

Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni na jaře přidala koalice arabských zemí. V létě byl z rukou rebelů zpět dobyt i přístav Aden, kam se pak z exilu v Saúdské Arábii vrátila vláda i prezident.

Občanské války v Jemenu, která si už vyžádala nejméně 6200 obětí, využívá organizace Al-Káida, která se snaží o ovládnutí jižní části země.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy