Jemenská armáda zabila na jihu země 800 členů Al-Káidy. Byli mezi nimi i vůdci teroristů

ČTK ČTK
25. 4. 2016 8:07
Přes 800 členů teroristické organizace Al-Káida zabily jemenské vládní síly. Mezi mrtvými má být i několik vůdců Al-Káidy. Cílem útoků na jihu země, které zahájily jemenské síly a jejich spojenci v čele se Saúdskou Arábií v sobotu, je pomoci vládě znovu získat kontrolu nad městy, která drží v rukou Al-Káida. Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih.
Na jihu Jemenu bylo zabito přes 800 členů Al-Káidy. (Ilustrační foto)
Na jihu Jemenu bylo zabito přes 800 členů Al-Káidy. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Saná - Jemenské vládní síly podporované arabskou koalicí zabily na jihu Jemenu přes 800 údajných příslušníků organizace Al-Káida. Informovala o tom agentura AFP. Podle koalice bylo mezi nimi i několika tamních vůdců této teroristické organizace.

Cílem ofenzivy na jihu země, kterou zahájily jemenské síly a jejich spojenci v čele se Saúdskou Arábií v sobotu, je pomoci vládě znovu získat kontrolu nad městy, která drží v rukou Al-Káida. Ta během posledního roku ovládla téměř 600 kilometrů dlouhý pás území při pobřeží Arabského moře a vybudovala tam bohatý ministát, se střediskem Mukallá.

Do tohoto přístavního města vstoupily vládní jednotky poprvé po více než roce v neděli. "Vstoupili jsme do centra města (Mukallá) a nesetkali jsme se žádným odporem ze strany džihádistů z Al-Káidy, kteří ustoupili na západ," řekl z místa agentuře AFP vojenský činitel.

Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni na jaře přidala koalice arabských zemí. V létě byl z rukou rebelů zpět dobyt i přístav Aden, kam se pak z exilu v Saúdské Arábii vrátila vláda i prezident.

Občanské války v Jemenu, která si už vyžádala nejméně 6200 obětí, využívá organizace Al-Káida, která se snaží o ovládnutí jižní části země.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy