Jemen zahájil rozsáhlou ofenzivu proti teroristům

ČTK ČTK
12. 5. 2012 23:30
S lehkými zraněními vyvázl z útoku na svůj vůz bulharský velvyslanec
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Saná - Jemenské jednotky v sobotu zahájily rozsáhlou ofenzivu proti městu Zindžibar a sousední lokalitě Džaar, které ovládají ozbrojenci teroristické sítě Al-Káida.

Podle vojenských představitelů a zástupců místních kmenů citovaných agenturou AFP přišlo v bojích o život 15 lidí včetně dvou vojáků a jednoho civilisty. Na jihu Jemenu bylo při útocích dvou zřejmě amerických bezpilotních letadel zabito dohromady 11 bojovníků Al-Káidy. S lehkými zraněními vyvázl z útoku na svůj vůz bulharský velvyslanec v Jemenu.

Podle nejmenovaného činitele ozbrojené síly ofenzivu zahájily ve třech směrech za podpory letectva a námořnictva. Na průběh akce prý dohlíží ministr obrany.

Radikálové město Zindžibar, správní středisko provincie Abján, a další oblasti v této provincii ovládli loni v květnu během politické krize v zemi a snaží se zde rozšířit svůj vliv.

Kabinet ustavený po odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha si boj proti Al-Káidě vytkl jako jednu z priorit. Brání mu v tom ale odpor Sálihových stoupenců, kteří drží důležité vojenské posty a odmítají odstoupit.

Nejmenovaný jemenský armádní zdroj podle agentury AP uvedl, že dva asi americké bezpilotní letouny v sobotu na jihovýchodě země zaútočily na bojovníky Al-Káidy. Při prvním útoku na automobil na rozhraní provincií Šabva a Maríb jihovýchodně od jemenské metropole Saná přišlo o život šest radikálů, z nichž jeden byl Egypťan.

Druhý úder zasáhl v provincii Maríb dva automobily, v nichž zahynulo pět bojovníků napojených na Al-Káidu.

Velvyslanec unikl únosu

Washington nepotvrdil, že za útokem jsou skutečně americké stroje. Už v posledních dvou týdnech při obdobných náletech zjevně amerických letounů byli na jihu Jemenu zabiti nejméně tři bojovníci Al-Káidy. Podobnou taktiku používají USA také v Pákistánu.

S lehkými zraněními vyvázl z útoku na svůj vůz bulharský velvyslanec v Jemenu. Na automobil stříleli maskovaní muži a pokusili se ambasadora unést, oznámil podle agentury Reuters nejmenovaný západní diplomat. Únosy cizinců jsou v Jemenu běžné.

"Byl se svou chotí, když zaútočili. Tři ozbrojení muži se jej pokusili unést z jeho automobilu. Když se bránil a nastartoval, aby ujel, spustili střelbu na jeho vůz. Úlomek skla mu poranil oko," tvrdí diplomat. Velvyslanec a jeho žena podle svědků utekli do blízkého nákupního střediska.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy