Jemen zahájil rozsáhlou ofenzivu proti teroristům

ČTK ČTK
12. 5. 2012 23:30
S lehkými zraněními vyvázl z útoku na svůj vůz bulharský velvyslanec
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Saná - Jemenské jednotky v sobotu zahájily rozsáhlou ofenzivu proti městu Zindžibar a sousední lokalitě Džaar, které ovládají ozbrojenci teroristické sítě Al-Káida.

Podle vojenských představitelů a zástupců místních kmenů citovaných agenturou AFP přišlo v bojích o život 15 lidí včetně dvou vojáků a jednoho civilisty. Na jihu Jemenu bylo při útocích dvou zřejmě amerických bezpilotních letadel zabito dohromady 11 bojovníků Al-Káidy. S lehkými zraněními vyvázl z útoku na svůj vůz bulharský velvyslanec v Jemenu.

Podle nejmenovaného činitele ozbrojené síly ofenzivu zahájily ve třech směrech za podpory letectva a námořnictva. Na průběh akce prý dohlíží ministr obrany.

Radikálové město Zindžibar, správní středisko provincie Abján, a další oblasti v této provincii ovládli loni v květnu během politické krize v zemi a snaží se zde rozšířit svůj vliv.

Kabinet ustavený po odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha si boj proti Al-Káidě vytkl jako jednu z priorit. Brání mu v tom ale odpor Sálihových stoupenců, kteří drží důležité vojenské posty a odmítají odstoupit.

Nejmenovaný jemenský armádní zdroj podle agentury AP uvedl, že dva asi americké bezpilotní letouny v sobotu na jihovýchodě země zaútočily na bojovníky Al-Káidy. Při prvním útoku na automobil na rozhraní provincií Šabva a Maríb jihovýchodně od jemenské metropole Saná přišlo o život šest radikálů, z nichž jeden byl Egypťan.

Druhý úder zasáhl v provincii Maríb dva automobily, v nichž zahynulo pět bojovníků napojených na Al-Káidu.

Velvyslanec unikl únosu

Washington nepotvrdil, že za útokem jsou skutečně americké stroje. Už v posledních dvou týdnech při obdobných náletech zjevně amerických letounů byli na jihu Jemenu zabiti nejméně tři bojovníci Al-Káidy. Podobnou taktiku používají USA také v Pákistánu.

S lehkými zraněními vyvázl z útoku na svůj vůz bulharský velvyslanec v Jemenu. Na automobil stříleli maskovaní muži a pokusili se ambasadora unést, oznámil podle agentury Reuters nejmenovaný západní diplomat. Únosy cizinců jsou v Jemenu běžné.

"Byl se svou chotí, když zaútočili. Tři ozbrojení muži se jej pokusili unést z jeho automobilu. Když se bránil a nastartoval, aby ujel, spustili střelbu na jeho vůz. Úlomek skla mu poranil oko," tvrdí diplomat. Velvyslanec a jeho žena podle svědků utekli do blízkého nákupního střediska.

 

Právě se děje

Další zprávy