Jednotky OSN chystají ofenzivu proti rebelům v Kongu

ČTK ČTK
6. 1. 2015 14:14
Vojáci už údajně zaujali své pozice a čekají jen na rozkaz zaútočit.
Bojovník povstalecké skupiny FDLR.
Bojovník povstalecké skupiny FDLR. | Foto: Reuters

Kinshasa - Mírové jednotky Organizace spojených národů v Kongu a vládní síly této druhé největší africké země ohlásily začátek rozsáhlé ofenzivy proti povstalecké skupině Demokratické síly za osvobození Rwandy (FDLR).

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric krok zdůvodnil mimo jiné tím, že rebelové ignorovali ultimátum, podle nějž měli do 2. ledna složit zbraně.

Plán na postup proti povstalcům, kteří působí na neklidném východě Konga u hranic se Rwandou, je podle Dujarrice už hotový.

Vojáci mise OSN pro stabilizaci Konžské demokratické republiky (MONUSCO) už údajně zaujali své pozice a čekají jen na rozkaz zaútočit.

Cílem milic FLDR, které čítají asi 2000 ozbrojenců, je svržení vlády ve Rwandě.

OSN jejich bojovníky obviňuje z porušování lidských práv, někteří vůdci skupiny se údajně podíleli také na genocidě ve Rwandě v roce 1994, při které zahynulo na 800 000 lidí. Finance skupina získává především z nelegálního obchodu s drogami, zlatem a uhlím.

Východní část Konga bohatou na nerostné suroviny sužují desítky let boje nejrůznějších povstaleckých skupin, které přecházejí přes propustnou hranici s Ugandou, Rwandou a Burundi.

S celkovým počtem 20 000 členů je mise MONUSCO, která s nimi bojuje, největší svého druhu na světě, od března by ale měla podle návrhu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o dva tisíce mužů přijít.

V posledních dnech zasahovala mimo jiné proti rebelům z Burundi v konžské provincii Jižní Kivu.

 

Právě se děje

Další zprávy