Jednotky OSN chystají ofenzivu proti rebelům v Kongu

ČTK ČTK
6. 1. 2015 14:14
Vojáci už údajně zaujali své pozice a čekají jen na rozkaz zaútočit.
Bojovník povstalecké skupiny FDLR.
Bojovník povstalecké skupiny FDLR. | Foto: Reuters

Kinshasa - Mírové jednotky Organizace spojených národů v Kongu a vládní síly této druhé největší africké země ohlásily začátek rozsáhlé ofenzivy proti povstalecké skupině Demokratické síly za osvobození Rwandy (FDLR).

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric krok zdůvodnil mimo jiné tím, že rebelové ignorovali ultimátum, podle nějž měli do 2. ledna složit zbraně.

Plán na postup proti povstalcům, kteří působí na neklidném východě Konga u hranic se Rwandou, je podle Dujarrice už hotový.

Vojáci mise OSN pro stabilizaci Konžské demokratické republiky (MONUSCO) už údajně zaujali své pozice a čekají jen na rozkaz zaútočit.

Cílem milic FLDR, které čítají asi 2000 ozbrojenců, je svržení vlády ve Rwandě.

OSN jejich bojovníky obviňuje z porušování lidských práv, někteří vůdci skupiny se údajně podíleli také na genocidě ve Rwandě v roce 1994, při které zahynulo na 800 000 lidí. Finance skupina získává především z nelegálního obchodu s drogami, zlatem a uhlím.

Východní část Konga bohatou na nerostné suroviny sužují desítky let boje nejrůznějších povstaleckých skupin, které přecházejí přes propustnou hranici s Ugandou, Rwandou a Burundi.

S celkovým počtem 20 000 členů je mise MONUSCO, která s nimi bojuje, největší svého druhu na světě, od března by ale měla podle návrhu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o dva tisíce mužů přijít.

V posledních dnech zasahovala mimo jiné proti rebelům z Burundi v konžské provincii Jižní Kivu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy