Jednotky bojující proti Islámskému státu vstoupily do syrské provincie Dajr az-Zaur

ČTK ČTK
21. 2. 2017 22:31
Povstalci podporovaní mezinárodní koalicí poprvé od zahájení operace s cílem dobýt syrskou Rakku vstoupili na území sousední provincie Dajr az-Zaur a podařilo se jim ovládnout zhruba patnáct vesnic na severu. S odvoláním na kurdské vojenské zdroje to uvedla agentura Reuters. Provincie se nachází z větší části v rukou Islámského státu. Ve městě as-Súr mezitím při úterním náletu zahynulo nejméně jedenáct lidí, počet obětí však podle místních zdrojů zřejmě poroste.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele se Spojenými státy v úterý poprvé od zahájení operace s cílem dobýt město Rakka vstoupili na území provincie Dajr az-Zaur. S odvoláním na kurdské vojenské zdroje o tom informovala agentura Reuters. Na severu provincie při náletu zahynulo nejméně 11 lidí.

Severosyrská Rakka je metropolí stejnojmenné provincie a zároveň hlavní baštou radikálů z takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii. Provincie Dajr az-Zaur, která je z větší části rovněž v rukou islamistů, sousedí s provincií Rakka na východě.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy zahájila novou fázi ofenzivy s cílem osvobodit Rakku na počátku února. V Rakce před válkou žilo více než 300.000 lidí.

Jednotky Demokratických sil Sýrie (SDF), které vznikly z místních povstaleckých skupin na popud Spojených států, v úterý poprvé od zahájení operace vstoupily na území provincie Dajr az-Zaur.

Ovládnout se jim podařilo zhruba 15 vesnic na severu provincie. Přesnou oblast průniku jednotek do provincie ale zdroj agentury Reuters neuvedl. SDF mají asi 25 000 členů a jejich hlavní složkou jsou kurdské milice YPG.

Cílem aktuální ofenzivy je obklíčit Rakku, a odříznout tak velení IS od jednotek na východě Sýrie, ale i na severu Iráku, kde radikálové aktuálně bojují s iráckými silami o západní část města Mosul.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že ve městě as-Súr na severu provincie Dajr az-Zaur v úterý při náletu zahynulo nejméně 11 lidí a 35 dalších utrpělo zranění. Počet obětí zřejmě poroste, protože mnoho lidí je zraněno vážně.

Komu patřila letadla, která útok podnikla, a zda nálet souvisel s postupem jednotek SDF, není jasné. SOHR uvedla, že se tragédie stala v oblasti, kterou mají pod kontrolou síly podporované mezinárodní koalicí pod vedením USA. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británii a tvrdí, že má v terénu síť informátorů.

Video: Ondřej Horváth
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy