Jednotky bojující proti Islámskému státu vstoupily do syrské provincie Dajr az-Zaur

ČTK ČTK
21. 2. 2017 22:31
Povstalci podporovaní mezinárodní koalicí poprvé od zahájení operace s cílem dobýt syrskou Rakku vstoupili na území sousední provincie Dajr az-Zaur a podařilo se jim ovládnout zhruba patnáct vesnic na severu. S odvoláním na kurdské vojenské zdroje to uvedla agentura Reuters. Provincie se nachází z větší části v rukou Islámského státu. Ve městě as-Súr mezitím při úterním náletu zahynulo nejméně jedenáct lidí, počet obětí však podle místních zdrojů zřejmě poroste.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele se Spojenými státy v úterý poprvé od zahájení operace s cílem dobýt město Rakka vstoupili na území provincie Dajr az-Zaur. S odvoláním na kurdské vojenské zdroje o tom informovala agentura Reuters. Na severu provincie při náletu zahynulo nejméně 11 lidí.

Severosyrská Rakka je metropolí stejnojmenné provincie a zároveň hlavní baštou radikálů z takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii. Provincie Dajr az-Zaur, která je z větší části rovněž v rukou islamistů, sousedí s provincií Rakka na východě.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy zahájila novou fázi ofenzivy s cílem osvobodit Rakku na počátku února. V Rakce před válkou žilo více než 300.000 lidí.

Jednotky Demokratických sil Sýrie (SDF), které vznikly z místních povstaleckých skupin na popud Spojených států, v úterý poprvé od zahájení operace vstoupily na území provincie Dajr az-Zaur.

Ovládnout se jim podařilo zhruba 15 vesnic na severu provincie. Přesnou oblast průniku jednotek do provincie ale zdroj agentury Reuters neuvedl. SDF mají asi 25 000 členů a jejich hlavní složkou jsou kurdské milice YPG.

Cílem aktuální ofenzivy je obklíčit Rakku, a odříznout tak velení IS od jednotek na východě Sýrie, ale i na severu Iráku, kde radikálové aktuálně bojují s iráckými silami o západní část města Mosul.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že ve městě as-Súr na severu provincie Dajr az-Zaur v úterý při náletu zahynulo nejméně 11 lidí a 35 dalších utrpělo zranění. Počet obětí zřejmě poroste, protože mnoho lidí je zraněno vážně.

Komu patřila letadla, která útok podnikla, a zda nálet souvisel s postupem jednotek SDF, není jasné. SOHR uvedla, že se tragédie stala v oblasti, kterou mají pod kontrolou síly podporované mezinárodní koalicí pod vedením USA. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británii a tvrdí, že má v terénu síť informátorů.

Video: Ondřej Horváth
 

Právě se děje

před 44 minutami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy