Jedničkou Evropy zůstává Barroso, slíbil mnoho

Naďa Straková, Roman Gazdík
16. 9. 2009 13:40
V čele Evropské komise znovu stane bývalý premiér Portugalska
José Manuel Barroso v akci. Takto obhajoval své plány na příštích pět let před europoslanci.
José Manuel Barroso v akci. Takto obhajoval své plány na příštích pět let před europoslanci. | Foto: Reuters

Štrasburk - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso obhájil svůj post "evropského premiéra".

Ač získal menší podporu než na svou "první pětiletku", udržel si absolutní většinu hlasů. Což je klíčové pro to, aby mohl v dalších měsících prosazovat bez větších problémů důležité legislativní normy.

Pro Barrosa, který byl jediným vážným kandidátem na funkci evropské jedničky, hlasovalo celkem 382 poslanců z 736členného Evropského parlamentu. Proti jich bylo 219, zbytek se zdržel hlasování - nebo se ho vůbec nezúčastnil.

"Považuji to za nesmírnou čest a nesmírně mě to dojímá," řekl po svém zvolení Barroso.

Skončilo pro něj pět měsíců intenzivního lobbingu, kdy si u šéfů států a vlád i jednotlivých frakcí EP získával stoupence pro další kandidaturu. Předem sliboval tvrdý boj proti následkům ekonomické krize. A také - zelenou. A to doslova. Barroso chce prosadit, aby se Evropská komise rozšířila o post eurokomisaře pro klimatické změny.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso představil návrh Východního partnerství s eurokomisařkou pra zahraniční vztahy Benitou Ferrero-Waldnerovou
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso představil návrh Východního partnerství s eurokomisařkou pra zahraniční vztahy Benitou Ferrero-Waldnerovou | Foto: Reuters
Profil:
Evropě dál kraluje Barroso, Mister Nice a oportunista

Evropská komise je jediná exekutivní instituce EU. Dá se tvrdit, že není mocnějšího postu.

Europoslanci, kteří Barrosa potvrdili, si toho byli vědomi. A své otálení s podporou proměnili za sliby, které jim novopečený šéf komisařů musel dát.

Čím déle váhám, tím víc slibů dostanu

Vyhráli to zjevně socialisté, kteří s podporou váhali nejdéle; nejsilnější lidovecká frakce byla pro Barrosa, zelení a levice jednoznačně proti.

Socialistům tak musel Barroso přislíbit, že se během následující "pětiletky" zaměří na pracovní mobilitu a ochranu pracovních míst. Vymámili z něj rovněž slib, že bude bojovat se "sociálním dumpingem", čímž se v unijním žargonu míní přesun továren do míst s nižšími náklady na výrobu.

Liberálům zas slíbil vytvoření eurokomisaře pro spravedlnost, základní práva a občanské svobody.

Neoblibu u evropských Zelených se bývalý portugalský premiér snažil zlomit slibem, že vytvoří eurokomisaře speciálně pro klimatické změny a zpřísní boj proti klimatickým změnám. Hlasování probíhalo tajně, takže není jasné, zda se mu to podařilo.

Pokud jde o ekonomiku, svou vizi už představil: slíbil, že zamezí přijímání jakýchkoliv ochranářských opatření a naopak se zasadí o reformu regulace a dohledu nad finančním sektorem.

Volejte řediteli. Ehm, Barrosovi

Barroso se také chystá zavést pravidelné hodiny dotazů, během které europoslanci budou moci s Evropskou komisí konfrontovat své názory. Barroso europoslancům mimo jiné přislíbil, že Komise bude s EP více spolupracovat v oblasti boje proti "nacionalistickým náladám", které jsou podle mnohých evropských lídrů na starém kontinentně na vzestupu.

Mezi jeho sliby je také přijetí tzv. ženské charty, která by měla zajistit snižování platových rozdílů mezi muži a ženami.

Do jaké míry bude ale Barroso své sliby plnit, zůstává zatím nejasné. V EU má pověst korouhvičky, která se otáčí podle toho, kam vane vítr. Podle mnohých je to mistr slibů, který se pak zachová úplně jinak, než slíbil.

"Barrosovy sklony měnit názor se jako červená nit táhnou celou jeho biografií," připomněla nedávno agentura AFP.

Foto: Aktuálně.cz
Blog europoslance Edvarda Kožušníka: Jaká jsou hesla staronového předsedy Evropské komise 
 

Právě se děje

Další zprávy