Jedničkou Evropy zůstává Barroso, slíbil mnoho

Naďa Straková, Roman Gazdík
16. 9. 2009 13:40
V čele Evropské komise znovu stane bývalý premiér Portugalska
José Manuel Barroso v akci. Takto obhajoval své plány na příštích pět let před europoslanci.
José Manuel Barroso v akci. Takto obhajoval své plány na příštích pět let před europoslanci. | Foto: Reuters

Štrasburk - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso obhájil svůj post "evropského premiéra".

Ač získal menší podporu než na svou "první pětiletku", udržel si absolutní většinu hlasů. Což je klíčové pro to, aby mohl v dalších měsících prosazovat bez větších problémů důležité legislativní normy.

Pro Barrosa, který byl jediným vážným kandidátem na funkci evropské jedničky, hlasovalo celkem 382 poslanců z 736členného Evropského parlamentu. Proti jich bylo 219, zbytek se zdržel hlasování - nebo se ho vůbec nezúčastnil.

"Považuji to za nesmírnou čest a nesmírně mě to dojímá," řekl po svém zvolení Barroso.

Skončilo pro něj pět měsíců intenzivního lobbingu, kdy si u šéfů států a vlád i jednotlivých frakcí EP získával stoupence pro další kandidaturu. Předem sliboval tvrdý boj proti následkům ekonomické krize. A také - zelenou. A to doslova. Barroso chce prosadit, aby se Evropská komise rozšířila o post eurokomisaře pro klimatické změny.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso představil návrh Východního partnerství s eurokomisařkou pra zahraniční vztahy Benitou Ferrero-Waldnerovou
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso představil návrh Východního partnerství s eurokomisařkou pra zahraniční vztahy Benitou Ferrero-Waldnerovou | Foto: Reuters
Profil:
Evropě dál kraluje Barroso, Mister Nice a oportunista

Evropská komise je jediná exekutivní instituce EU. Dá se tvrdit, že není mocnějšího postu.

Europoslanci, kteří Barrosa potvrdili, si toho byli vědomi. A své otálení s podporou proměnili za sliby, které jim novopečený šéf komisařů musel dát.

Čím déle váhám, tím víc slibů dostanu

Vyhráli to zjevně socialisté, kteří s podporou váhali nejdéle; nejsilnější lidovecká frakce byla pro Barrosa, zelení a levice jednoznačně proti.

Socialistům tak musel Barroso přislíbit, že se během následující "pětiletky" zaměří na pracovní mobilitu a ochranu pracovních míst. Vymámili z něj rovněž slib, že bude bojovat se "sociálním dumpingem", čímž se v unijním žargonu míní přesun továren do míst s nižšími náklady na výrobu.

Liberálům zas slíbil vytvoření eurokomisaře pro spravedlnost, základní práva a občanské svobody.

Neoblibu u evropských Zelených se bývalý portugalský premiér snažil zlomit slibem, že vytvoří eurokomisaře speciálně pro klimatické změny a zpřísní boj proti klimatickým změnám. Hlasování probíhalo tajně, takže není jasné, zda se mu to podařilo.

Pokud jde o ekonomiku, svou vizi už představil: slíbil, že zamezí přijímání jakýchkoliv ochranářských opatření a naopak se zasadí o reformu regulace a dohledu nad finančním sektorem.

Volejte řediteli. Ehm, Barrosovi

Barroso se také chystá zavést pravidelné hodiny dotazů, během které europoslanci budou moci s Evropskou komisí konfrontovat své názory. Barroso europoslancům mimo jiné přislíbil, že Komise bude s EP více spolupracovat v oblasti boje proti "nacionalistickým náladám", které jsou podle mnohých evropských lídrů na starém kontinentně na vzestupu.

Mezi jeho sliby je také přijetí tzv. ženské charty, která by měla zajistit snižování platových rozdílů mezi muži a ženami.

Do jaké míry bude ale Barroso své sliby plnit, zůstává zatím nejasné. V EU má pověst korouhvičky, která se otáčí podle toho, kam vane vítr. Podle mnohých je to mistr slibů, který se pak zachová úplně jinak, než slíbil.

"Barrosovy sklony měnit názor se jako červená nit táhnou celou jeho biografií," připomněla nedávno agentura AFP.

Foto: Aktuálně.cz
Blog europoslance Edvarda Kožušníka: Jaká jsou hesla staronového předsedy Evropské komise 
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy