Jednička, nebo nula. Obsáhlá čínská databáze hodnotila ženy, jestli mohou mít děti

Jana Václavíková
19. 3. 2019 20:40
Citlivé informace téměř dvou milionů čínských žen byly až do minulého týdne dohledatelné v nezabezpečené internetové databázi. Kromě jména a telefonního čísla obsahovaly i jejich adresy, fotografie, čísla identifikačního průkazu nebo například jejich politické přesvědčení. Ve formuláři dokonce byla kolonka s informací, zda je žena Breedready, tedy "připravena k reprodukci".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Nejmladší dívce v databázi je 15 let. Nejmladší ženě se statusem ‘připravena na reprodukci’ je 18 let. Průměrný věk žen je 32 let," vyjmenoval na svém twitterovém účtu holandský bezpečnostní expert Victor Gevers, který databázi odhalil.

Gevers také stojí za únorovým odhalením programu, který shromažďoval osobní informace o Ujgurech žijících v provincii Sin-ťiang, kde jsou podle odhadů až desítky převýchovných táborů zřízených čínskou vládou.

Z 1,8 milionu žen, jejichž údaje byly na internetu zveřejněny, je 89 procent svobodných, deset procent rozvedených a zbývající procento zaujímají vdovy. Většina žije v Pekingu. Mezi dalšími zveřejněnými údaji je i odkaz na fotografii ženy na Facebooku, který je v Číně oficiálně zakázaný.

Ženy jsou v databázi hodnocení slovně, případně čísly. Číslovka 1 označuje, že žena může mít děti, 0 pak opak.

Přestože se Geversovi nepodařilo zjistit, kdo za databází stojí a za jakým účelem byla vytvořena, údaje naznačují, že by mohlo jít o nezabezpečenou databázi jedné z aplikací na hledání partnera nebo aplikace monitorující menstruační cyklus.  

Přestože je rozsah informací znepokojující - zvláště v Číně, kde klesá porodnost a neexistují optimistické vyhlídky na zlepšení -, Gevers se domnívá, že může jít pouze o špatný překlad z čínštiny, protože popisky jsou uvedeny v angličtině. Breedready tedy může například značit, zda žena již má děti, či ne.

Britský deník Guardian informoval, že Victor Gevers některé ženy v databázi kontaktoval, aby zjistil, zda údaje poskytly dobrovolně a jestli o existenci databáze věděly. Jejich odpovědi zatím zveřejněny nebyly. 

Pokles porodnosti v důsledku politiky jednoho dítěte

Jedním z důvodů, proč v současnosti klesá porodnost v Číně, je politika jednoho dítěte. Ta bránila rodinám svobodně se rozhodnout, kolik dětí si pořídí. Pod finančními pokutami, výhrůžkami na stržení domu nebo vynucenými potraty byli rodiče nuceni nechat si jen jedno dítě, případně dvě, pokud byli sami jedináčci z venkovských oblastí.

Z tohoto důvodu byly převážně dívky odkládány nebo zabíjeny, aby rodiče měli možnost počít syna, který zajistí rodině větší příjem. Čtyřicet let trvající politika a upřednostňování mužských potomků nechala společnost v nevyrovnaném stavu, kdy počet mužů v reprodukčním věku přesahuje počet žen ve stejném věku o desítky milionů.

"Čína sama sobě postavila smrtelnou demografickou past a odsoudila se k nízkému nebo nulovému růstu populace, bez ohledu na to, kolik dětí mohou mladé ženy, přesvědčené nebo donucené, odnosit," řekl agentuře Reuters Steven Mosher z institutu, který se zabývá populačním výzkumem.

Přesto vláda i nadále brání politiku jednoho dítěte jako dobrý krok - údajně je populace menší až o 400 milionů lidí a nižší počet obyvatel zabránil rozšíření chudoby.

Konec politiky jednoho dítěte a zavedení politiky dvou dětí v roce 2016 ale nárůst dětí nepřineslo. Loni se v Číně narodilo pouze 15 milionů dětí, dokonce o dva miliony méně než předloni. Zatímco v roce 1970 měla průměrná čínská matka 5,18 dítěte, dnes jich má pouhých 1,6.

Vlivem tohoto stavu by podle odhadů odborníků měla být až čtvrtina Číňanů do roku 2035 starších šedesáti let a do poloviny tisíciletí by mělo jít dokonce až o třetinu populace, píše Reuters

Možné řešení budoucí krize vidí čínští zákonodárci ve zlepšení zdravotní péče, benefitech pro matky či nižších daních pro rodiče. Někteří z nich přišli z požadavkem vyškrtnout článek o plánování rodin z čínské ústavy.  

"Pokračování kontroly plodnosti nevyhnutelně povede k porážce jejího účelu a ztíží vyřešení zakořeněného populačního problému," uvedl podle agentury Reuters v návrhu delegát Li Ping-ťi.

Video: Aplikace učí mladé straníky "správnému" politickému myšlení

Cílem aplikace “Studuj Siho, posílíš Čínu" je šířit poselství Čínské komunistické strany. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy