Jednejte, vyzývají evropské mocnosti Američany a Iránce kvůli jadernému nebezpečí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 7. 2019 19:56
Zástupci Francie, Británie a Německa se snaží napomoci tomu, aby si USA společně s Iránem sedly za jednací stůl a začaly se bavit o tom, jak uklidnit napkjatou situaci ohledně jaderného programu Iránu. Tři evropské velmoci, které jsou podepsané pod dřívějším dohodou ohledně zmiňovaného programu, vyzývají USA a Irán, aby dál neeskalovaly napětí.
Test rakety Shahab 3, který se v roce 2006 konal v režii Íránské revoluční gardy poblíž města Qom jihovýchodně od Teheránu.
Test rakety Shahab 3, který se v roce 2006 konal v režii Íránské revoluční gardy poblíž města Qom jihovýchodně od Teheránu. | Foto: Reuters

Situace ohledně jaderného programu Iránu je stále vážnější. A to tak, že tři země, Francie, Británie a Německo, sepsaly v neděli prohlášení, které adresují do USA a Iránu. V prohlášení vyjádřily znepokojení nad stupňováním napětí v Perském zálivu a rizikem krachu dohody mezinárodních mocností s Íránem o jeho jaderném programu z roku 2015.

Zmiňovaná trojice zemí, která patří mezi signatáře dohody o jaderném programu Iránu,  vyzývají k obnově dialogu mezi oběma stranami. Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli v televizním projevu řekl, že Írán je připraven jednat se Spojenými státy, jestliže Washington zruší své sankce a vrátí se k jaderné dohodě, od níž odstoupil v roce 2018.

"Vždycky jsme věřili v jednání… Jestliže (USA) zruší sankce, ukončí ekonomický nátlak a vrátí se k dohodě, jsme připraveni jednat s Amerikou hned dnes, rovnou a kdekoliv," řekl íránský prezident.

V důsledku obnovených sankcí USA proti Íránu a rozhodnutí Teheránu už dále nedodržovat některé z jeho závazků, by se mohla dohoda podepsaná dnešního data před čtyřmi lety zhroutit, obává se trojice evropských států.

"Rizika jsou taková, že je nezbytné, aby všechny zainteresované strany zvážily možné důsledky, začaly jednat odpovědně a zaměřily se na hledání prostředků, jak zastavit eskalaci napětí a obnovit dialog," stojí v prohlášení zveřejněném úřadem francouzského prezidenta.

Dohodu zakotvující zmírnění sankcí vůči Teheránu výměnou za omezení jeho jaderného programu loni vypověděly Spojené státy. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Teherán požádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy