Jednejte, vyzývají evropské mocnosti Američany a Iránce kvůli jadernému nebezpečí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 7. 2019 19:56
Zástupci Francie, Británie a Německa se snaží napomoci tomu, aby si USA společně s Iránem sedly za jednací stůl a začaly se bavit o tom, jak uklidnit napkjatou situaci ohledně jaderného programu Iránu. Tři evropské velmoci, které jsou podepsané pod dřívějším dohodou ohledně zmiňovaného programu, vyzývají USA a Irán, aby dál neeskalovaly napětí.
Test rakety Shahab 3, který se v roce 2006 konal v režii Íránské revoluční gardy poblíž města Qom jihovýchodně od Teheránu.
Test rakety Shahab 3, který se v roce 2006 konal v režii Íránské revoluční gardy poblíž města Qom jihovýchodně od Teheránu. | Foto: Reuters

Situace ohledně jaderného programu Iránu je stále vážnější. A to tak, že tři země, Francie, Británie a Německo, sepsaly v neděli prohlášení, které adresují do USA a Iránu. V prohlášení vyjádřily znepokojení nad stupňováním napětí v Perském zálivu a rizikem krachu dohody mezinárodních mocností s Íránem o jeho jaderném programu z roku 2015.

Zmiňovaná trojice zemí, která patří mezi signatáře dohody o jaderném programu Iránu,  vyzývají k obnově dialogu mezi oběma stranami. Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli v televizním projevu řekl, že Írán je připraven jednat se Spojenými státy, jestliže Washington zruší své sankce a vrátí se k jaderné dohodě, od níž odstoupil v roce 2018.

"Vždycky jsme věřili v jednání… Jestliže (USA) zruší sankce, ukončí ekonomický nátlak a vrátí se k dohodě, jsme připraveni jednat s Amerikou hned dnes, rovnou a kdekoliv," řekl íránský prezident.

V důsledku obnovených sankcí USA proti Íránu a rozhodnutí Teheránu už dále nedodržovat některé z jeho závazků, by se mohla dohoda podepsaná dnešního data před čtyřmi lety zhroutit, obává se trojice evropských států.

"Rizika jsou taková, že je nezbytné, aby všechny zainteresované strany zvážily možné důsledky, začaly jednat odpovědně a zaměřily se na hledání prostředků, jak zastavit eskalaci napětí a obnovit dialog," stojí v prohlášení zveřejněném úřadem francouzského prezidenta.

Dohodu zakotvující zmírnění sankcí vůči Teheránu výměnou za omezení jeho jaderného programu loni vypověděly Spojené státy. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Teherán požádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.

 

Právě se děje

Další zprávy