Jednejte se separatisty a uznejte samostatný Donbas, radí Putin Ukrajině

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2019 18:08
Vladimir Putin ve čtvrtek vyzval Kyjev k přímému jednání s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Ruský prezident to považuje za cestu k řešení konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal na 13 000 životů. Při tiskové konferenci trvající skoro čtyři a půl hodiny přitom Putin znovu popřel, že by separatistům k ovládnutí části ruskojazyčného Donbasu pomáhala ruská vojska.
Ruský prezident Vladimir Putin při své pravidlné "velké" tiskové konferenci, ta letošní byla v pořadí již patnáctá
Ruský prezident Vladimir Putin při své pravidlné "velké" tiskové konferenci, ta letošní byla v pořadí již patnáctá | Foto: Reuters

"Je potřebný přímý dialog (mezi Kyjevem a vedením povstaleckých republik v Donbasu), který chybí," zdůraznil Putin. "Hlavní problém tkví v tom, že chybí přání vyřešit tento problém v dialogu s lidmi," prohlásil.

Spor podle něj nelze vyřešit zbraněmi a také jej znepokojuje zmínka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o přehodnocení mírových dohod z Minsku. "Pak celá situace může uvíznout ve slepé uličce," varoval. Podle něj by to bylo v zájmu vyřešení celého konfliktu. Zároveň na Kyjev naléhal, aby zakotvil autonomii Donbasu v ukrajinské ústavě..

Putin opět popřel přítomnost ruských vojsk v Donbasu. "Nejsou tam cizí vojska, tam je místní milice, síly sebeobrany, které jsou složeny z místních obyvatel," prohlásil. Naznačil, že tanky a další těžké zbraně pocházejí od "sympatizující země", ale tak se děje i v jiných lokálních konfliktech a je to "jejich technika" (separatistů).

Putin také upozornil, že Spojené státy dosud neodpověděly na ruské návrhy ohledně prodloužení dohody o omezení strategických útočných zbraní (START), bez níž podle Moskvy už ve světě nic nebude bránit rozpoutání závodů ve zbrojení. "Jsme až do konce roku připraveni prostě vzít a prodloužit stávající dohodu," řekl. Její platnost vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let.

Ruský prezident také ujišťoval, že Moskva se snaží dospět s Kyjevem k dohodě o tranzitu a dodávkách ruského zemního plyn. "Věřím, že se domluvíme. Jsme na cestě k této dohodě," řekl. Stávající dohoda o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší na konci roku.

Situace v Rusku se zlepšuje, tvrí Putin

Značnou část tiskové konference zabraly dotazy na ruská témata, často i regionální či místní, anebo zaměřená na sovětskou minulost. Hodně otázek se týkalo chabého růstu příjmů, nízkých platů a boje s chudobou vůbec, přičemž prezident opakovaně ujišťoval, že situace se zlepšuje a že bude lépe. Na stesky, že líp bylo za Sovětského svazu,

Putin odpovídal, že Rusové mohou být hrdi na dílo předků, ale že Sovětský svaz musel obilí draze dovážet, zatímco dnešní Rusko je jedním z největších světových vývozců.

Ruské zdravotnictví je přece v zásadě bezplatné, reagoval na výzvu novinářky, aby se alespoň děti mohly léčit zdarma, bez známostí a bez privilegií. "Vyvážíme naše léky do 90 zemí světa! To dřív nebylo," uvedl prezident v odpovědi na dotaz, proč v lékárnách nejsou životně důležité preparáty.

"Putin na každé tiskové konferenci říká, že chápe, že Rusko má velké problémy. Ale ani domácí, ani zahraniční politika země se pod jeho vedením nemění," poznamenal server Newsru.com a dnešní setkání hlavy státu s novináři označil za "velkou politickou show".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy