Jednejte se separatisty a uznejte samostatný Donbas, radí Putin Ukrajině

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2019 18:08
Vladimir Putin ve čtvrtek vyzval Kyjev k přímému jednání s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Ruský prezident to považuje za cestu k řešení konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal na 13 000 životů. Při tiskové konferenci trvající skoro čtyři a půl hodiny přitom Putin znovu popřel, že by separatistům k ovládnutí části ruskojazyčného Donbasu pomáhala ruská vojska.
Ruský prezident Vladimir Putin při své pravidlné "velké" tiskové konferenci, ta letošní byla v pořadí již patnáctá
Ruský prezident Vladimir Putin při své pravidlné "velké" tiskové konferenci, ta letošní byla v pořadí již patnáctá | Foto: Reuters

"Je potřebný přímý dialog (mezi Kyjevem a vedením povstaleckých republik v Donbasu), který chybí," zdůraznil Putin. "Hlavní problém tkví v tom, že chybí přání vyřešit tento problém v dialogu s lidmi," prohlásil.

Spor podle něj nelze vyřešit zbraněmi a také jej znepokojuje zmínka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o přehodnocení mírových dohod z Minsku. "Pak celá situace může uvíznout ve slepé uličce," varoval. Podle něj by to bylo v zájmu vyřešení celého konfliktu. Zároveň na Kyjev naléhal, aby zakotvil autonomii Donbasu v ukrajinské ústavě..

Putin opět popřel přítomnost ruských vojsk v Donbasu. "Nejsou tam cizí vojska, tam je místní milice, síly sebeobrany, které jsou složeny z místních obyvatel," prohlásil. Naznačil, že tanky a další těžké zbraně pocházejí od "sympatizující země", ale tak se děje i v jiných lokálních konfliktech a je to "jejich technika" (separatistů).

Putin také upozornil, že Spojené státy dosud neodpověděly na ruské návrhy ohledně prodloužení dohody o omezení strategických útočných zbraní (START), bez níž podle Moskvy už ve světě nic nebude bránit rozpoutání závodů ve zbrojení. "Jsme až do konce roku připraveni prostě vzít a prodloužit stávající dohodu," řekl. Její platnost vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let.

Ruský prezident také ujišťoval, že Moskva se snaží dospět s Kyjevem k dohodě o tranzitu a dodávkách ruského zemního plyn. "Věřím, že se domluvíme. Jsme na cestě k této dohodě," řekl. Stávající dohoda o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší na konci roku.

Situace v Rusku se zlepšuje, tvrí Putin

Značnou část tiskové konference zabraly dotazy na ruská témata, často i regionální či místní, anebo zaměřená na sovětskou minulost. Hodně otázek se týkalo chabého růstu příjmů, nízkých platů a boje s chudobou vůbec, přičemž prezident opakovaně ujišťoval, že situace se zlepšuje a že bude lépe. Na stesky, že líp bylo za Sovětského svazu,

Putin odpovídal, že Rusové mohou být hrdi na dílo předků, ale že Sovětský svaz musel obilí draze dovážet, zatímco dnešní Rusko je jedním z největších světových vývozců.

Ruské zdravotnictví je přece v zásadě bezplatné, reagoval na výzvu novinářky, aby se alespoň děti mohly léčit zdarma, bez známostí a bez privilegií. "Vyvážíme naše léky do 90 zemí světa! To dřív nebylo," uvedl prezident v odpovědi na dotaz, proč v lékárnách nejsou životně důležité preparáty.

"Putin na každé tiskové konferenci říká, že chápe, že Rusko má velké problémy. Ale ani domácí, ani zahraniční politika země se pod jeho vedením nemění," poznamenal server Newsru.com a dnešní setkání hlavy státu s novináři označil za "velkou politickou show".

 

Právě se děje

před 48 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy