Jednání ztroskotala. Německo musí stáhnout své vojáky, Turecko mu nepovolí vstup na základnu

ČTK ČTK
5. 6. 2017 14:18
Německo zřejmě stáhne své vojáky z turecké základny Incirlik. Turecko totiž dál odmítá vpustit německé poslance na základnu, ti to ale považují za svou povinnost. Operace bundeswehru schvaluje parlament, a poslanci proto podle ministra zahraničí Sigmara Gabriela musí mít možnost vojáky navštívit. O problému v pondělí jednal se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavoşogluem, spor ale neurovnali.
Němečtí vojáci na turecké základně Incirlik.
Němečtí vojáci na turecké základně Incirlik. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko nadále odmítá zaručit německým poslancům možnost navštěvovat vojáky bundeswehru, kteří působí na turecké letecké základně Incirlik. Pokus německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela přesvědčit Turky, aby změnili názor, v pondělí ztroskotal.

Berlínu tak podle šéfa německé diplomacie nezbude nic jiného než své vojáky z Turecka stáhnout a přesunout je do jiné země v oblasti východního Středomoří.

Na tureckých základnách Incirlik a Konya je v současnosti kromě vojáků řady dalších členských zemí Severoatlantické aliance taky zhruba 270 německých vojáků.

Bundeswehr se účastní mezinárodní mise, jejímž úkolem je bojovat proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Do přímých bojových akcí se ale Německo nezapojuje, v Turecku má monitorovací a tankovací letouny.

Na konci května zpravodajský web Spiegel Online informoval, že se Německo za dva týdny rozhodne, zda ze základny Incirlik stáhne své vojáky. Ministr Gabriel se na pondělním setkání se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavoşogluem pokusil na poslední chvíli návštěvu německých poslanců na základně vyjednat.

Podle Gabriela ale dal Çavoşoglu jasně najevo, že "vnitřní politická situace" v Turecku nyní návštěvy německých poslanců na Incirliku neumožňuje. Zákonodárcům navrhl, aby navštívili místo toho základnu Konya.

Německu tak nezbývá nic jiného, než zahájit proces stahování svých vojáků z Turecka, oznámil Gabriel. Operace bundeswehru totiž schvaluje parlament, a poslanci proto podle něj musí mít možnost vojáky navštívit.

Německo chce s Tureckem nicméně podle něj nadále spolupracovat v jiných oblastech.

Turci zakázali německým poslancům vstup na Incirlik několikrát, naposledy v polovině května. Turecko to tehdy zdůvodnilo mimo jiné tím, že Německo poskytlo azyl tureckým vojákům, kteří prchli ze země kvůli loňskému zmařenému puči.

O problému jednala na okraj nedávného summitu NATO v Bruselu neúspěšně také kancléřka Angela Merkelová s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Německé ministerstvo obrany již v březnu vytipovalo osm náhradních míst, odkud by bundeswehr mohl dál pomáhat v boji proti IS. Na seznamu vhodných míst se ocitly například Jordánsko, Kuvajt nebo Kypr. Jordánsko je nyní podle DPA favoritem na přesun.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy