Stále pat. Jednání vlády s opozicí o brexitu se nikam neposunulo, oznámili labouristé

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2019 18:43
Vládní konzervativci britské premiérky Theresy Mayové se ještě v pondělí večer opět sejdou s opozičními labouristy, aby se pokusili najít kompromisní řešení brexitového patu. Oznámil to premiérčin úřad, který tak učinil několik hodin poté, co mluvčí labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer sdělil, že jednání zatím nepřinesla výsledky a že se další stranické schůzky již neočekávají.
Jeremy Corbyn a Theresa Mayová.
Jeremy Corbyn a Theresa Mayová. | Foto: Reuters

"Jsme v kontaktu s opozicí a večer se budou konat technické rozhovory," uvedl premiérčin úřad. Labouristé následně vydali prohlášení, kterým večerní jednání potvrdili.

"Nepochybuji ale, že nějaký vývoj nastane," dodal mluvčí britských opozičních labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer podle agentury Reuters. Míč je nyní podle něj na straně vlády.

V úterý Mayová zamíří do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou a téhož dne večer bude v Paříži jednat s prezidentem Emmanuelem Macronem. V pondělí odpoledne premiérka telefonicky jednala s nizozemským kolegou Markem Ruttem. Rutte v souvislosti s nadcházejícím mimořádným summitem EU řekl, že členské země si nadále přejí spořádaný odchod Británie. O summitu po telefonu s Mayovou debatoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt mezitím před schůzkou ministrů zahraničí EU v Lucemburku novinářům řekl, že Mayová ve snaze najít východisko z brexitové krize "nenechává kámen na kameni". Obě strany - konzervativci a labouristé - by ale podle něj neměly dopředu stanovovat témata, o kterých nejsou vůbec ochotny uvažovat, jinak by vůbec nemělo smysl jednat.

Podle britského tisku tak naznačil, že vláda je otevřená myšlence trvalé celní unie s EU, což je klíčový požadavek labouristů. Naopak zastánci naprosté odluky od unijních struktur celní unii odmítají, podle nich by pak Spojené království nemohlo nezávisle uzavírat vlastní obchodní dohody. Server Independent dnes rovněž citoval jednoho ze členů britské vlády, podle něhož nejpravděpodobnějším vyústěním mezistranických jednání je právě závazek, že Británie bude s EU v trvalé celní unii.

Premiérka minulý týden překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna k jednáním kvůli brexitovému patu. Hovořili spolu ve středu a v následujících dnech jejich týmy vedly "technická jednání". V pátek Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o druhý odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit unii 12. dubna.

V úterý bude Mayová o brexitu hovořit v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oznámil to dnes mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert, podle něhož si Německo přeje, aby po brexitu byly vztahy EU s Británií tak těsné a přátelské, jak to jen bude možné. Odpoledne se pak Mayová přesune do Paříže k rozhovorům s Macronem před středečním unijním summitem, na němž vůdci sedmadvacítky rozhodnou o britské žádosti o odklad brexitu. Francie opakovaně dává najevo, že pro takový krok zatím nevidí důvod.

Server Independent citoval jednoho z členů britské vlády, podle něhož je nejpravděpodobnějším vyústěním mezistranických jednání závazek, že Británie bude s EU v trvalé celní unii. To je klíčový požadavek labouristů. Naopak zastánci naprosté odluky od unijních struktur celní unii odmítají, podle nich by pak Spojené království nemohlo nezávisle uzavírat vlastní obchodní dohody.

Video: Britští poslanci schválili zákon, který má zabránit brexitu bez dohody

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy