Stále pat. Jednání vlády s opozicí o brexitu se nikam neposunulo, oznámili labouristé

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2019 18:43
Vládní konzervativci britské premiérky Theresy Mayové se ještě v pondělí večer opět sejdou s opozičními labouristy, aby se pokusili najít kompromisní řešení brexitového patu. Oznámil to premiérčin úřad, který tak učinil několik hodin poté, co mluvčí labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer sdělil, že jednání zatím nepřinesla výsledky a že se další stranické schůzky již neočekávají.
Jeremy Corbyn a Theresa Mayová.
Jeremy Corbyn a Theresa Mayová. | Foto: Reuters

"Jsme v kontaktu s opozicí a večer se budou konat technické rozhovory," uvedl premiérčin úřad. Labouristé následně vydali prohlášení, kterým večerní jednání potvrdili.

"Nepochybuji ale, že nějaký vývoj nastane," dodal mluvčí britských opozičních labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer podle agentury Reuters. Míč je nyní podle něj na straně vlády.

V úterý Mayová zamíří do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou a téhož dne večer bude v Paříži jednat s prezidentem Emmanuelem Macronem. V pondělí odpoledne premiérka telefonicky jednala s nizozemským kolegou Markem Ruttem. Rutte v souvislosti s nadcházejícím mimořádným summitem EU řekl, že členské země si nadále přejí spořádaný odchod Británie. O summitu po telefonu s Mayovou debatoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt mezitím před schůzkou ministrů zahraničí EU v Lucemburku novinářům řekl, že Mayová ve snaze najít východisko z brexitové krize "nenechává kámen na kameni". Obě strany - konzervativci a labouristé - by ale podle něj neměly dopředu stanovovat témata, o kterých nejsou vůbec ochotny uvažovat, jinak by vůbec nemělo smysl jednat.

Podle britského tisku tak naznačil, že vláda je otevřená myšlence trvalé celní unie s EU, což je klíčový požadavek labouristů. Naopak zastánci naprosté odluky od unijních struktur celní unii odmítají, podle nich by pak Spojené království nemohlo nezávisle uzavírat vlastní obchodní dohody. Server Independent dnes rovněž citoval jednoho ze členů britské vlády, podle něhož nejpravděpodobnějším vyústěním mezistranických jednání je právě závazek, že Británie bude s EU v trvalé celní unii.

Premiérka minulý týden překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna k jednáním kvůli brexitovému patu. Hovořili spolu ve středu a v následujících dnech jejich týmy vedly "technická jednání". V pátek Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o druhý odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit unii 12. dubna.

V úterý bude Mayová o brexitu hovořit v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oznámil to dnes mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert, podle něhož si Německo přeje, aby po brexitu byly vztahy EU s Británií tak těsné a přátelské, jak to jen bude možné. Odpoledne se pak Mayová přesune do Paříže k rozhovorům s Macronem před středečním unijním summitem, na němž vůdci sedmadvacítky rozhodnou o britské žádosti o odklad brexitu. Francie opakovaně dává najevo, že pro takový krok zatím nevidí důvod.

Server Independent citoval jednoho z členů britské vlády, podle něhož je nejpravděpodobnějším vyústěním mezistranických jednání závazek, že Británie bude s EU v trvalé celní unii. To je klíčový požadavek labouristů. Naopak zastánci naprosté odluky od unijních struktur celní unii odmítají, podle nich by pak Spojené království nemohlo nezávisle uzavírat vlastní obchodní dohody.

Video: Britští poslanci schválili zákon, který má zabránit brexitu bez dohody

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 35 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy