Syrský režim nechá odejít děti z Homsu, hlásí Ženeva

ČTK ČTK
26. 1. 2014 22:09
Představitelé syrské vlády prohlásili, že jsou připraveni debatovat o všech tématech.
Zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí.
Zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí. | Foto: Reuters

Ženeva - Ženy a děti uvězněné v obléhaném syrském městě Homs ho budou moci opustit. K této dohodě v neděli dospěli zástupci syrské opozice a představitelé vlády, kteří se o víkendu vůbec poprvé od zahájení syrského konfliktu formálně setkali v jedné místnosti.

Tématy schůzek ve Švýcarsku byly výměna vězňů, otevření humanitárních koridorů a dopravení pomoci do Homsu. Prostředník rozhovorů Lachdar Brahímí, zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii, připustil, že rozhovory probíhají pomalu. S oběma znepřátelenými stranami se má společně setkat zase v pondělí.

Homs je jedním z prvních syrských měst, které povstalo proti prezidentu Bašáru Asadovi. Město ovládají především povstalci, již 18 měsíců je ale obklíčeno syrskou armádou. Podle aktivistů je v něm uvězněno kolem 800 rodin, které jsou pravidelného přístupu k potravinám či lékům.

Zástupci syrské vlády podle Brahímího řekli, že ženy a děti v obléhané části starého města Homsu smějí okamžitě odejít. Podle prostředníka OSN přitom existuje naděje, že opouštět by ho mohli již v pondělí.

Brahímí usiloval o to, aby bylo co nejrychleji dojednáno zejména otevření přístupu humanitární pomoci do Homsu. Zástupcům syrské vlády se ale tento bod jednání příliš nezamlouval, podle svých slov chtějí jednat o celé zemi.

"Nepřijeli jsme sem, abychom pomohli jen některému regionu. Přijeli jsme, abychom nastolili bezpečnost v celé naší zemi," uvedla Busajna Šaabanová, která je poradkyní prezidenta Bašára Asada.

Brahímí připustil, že dohoda o Homsu nesplňuje jeho naděje na vyslání konvoje s humanitární pomocí. V pondělí chce s delegacemi jednat o opozičních požadavcích na vytvoření přechodného vládnoucího orgánu. Od obou stran přitom čeká, že učiní "všeobecné prohlášení" o tom, kudy vpřed.

Sblížení není možné

Opozice, která po Damašku žádá propuštění desítek tisíc zadržených, podle Brahímího o víkendu souhlasila s požadavkem vlády poskytnout seznam lidí, které povstalecké skupiny zadržují. Opozice sama přitom sestavila seznam 47 000 zadržovaných režimem, mezi kterými je 2 500 žen a dětí, jejichž propuštění považuje za prioritu.

Podle pozorovatelů jsou postoje obou syrských stran v klíčových otázkách natolik rozdílné, že jejich sblížení je nyní jen stěží možné. Velký průlom v Ženevě proto neočekávají.

Jednání by měla trvat asi týden, následovat má pauza a po ní další kolo rozhovorů. Víkendové schůzky byly údajně zaměřeny zejména na vybudování alespoň základní důvěry mezi delegacemi.

"Odstoupení Asada? Jen fantazie"

Společné jednání bylo podle médií pečlivě zorganizované. Zástupci obou stran v sobotu seděli v jedné místnosti, nicméně veškeré poznámky si nesdělovali přímo a mluvil údajně nejvíce právě Brahímí.

Delegace údajně do sálu vešly každá jiným vchodem a stejně tak i odešly. V neděli ráno byla jednání společná a odpoledne se Brahímí s každou stranou setkal opět samostatně.

Tento model by se prý mohl v pondělí opakovat. Komplikací však může být ohlášené téma. Damašek však myšlenku přechodné vlády jako součást politického řešení téměř tříletého konfliktu dlouhodobě odmítá. Stejně odmítá i odstoupení prezidenta Bašára Asada.

"Jestliže si někteří myslí nebo věří tomu, že existuje možnost, že by prezident Bašár Asad odstoupil, tak žijí v bájném světě a ať si zůstanou v jejich Alence v říši divů," uvedl o víkendu syrský ministr informací Umrán Zuabí, který je rovněž jedním ze členů syrské delegace.

Podle jednoho z opozičních delegátů navíc zástupci vlády uvedli, že vše, tedy i případné otevření přístupu do Homsu, musí prodiskutovat s vedením země. Tak údajně blokují jakýkoli posun v jednáních a veškerá rozhodnutí se oddalují.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy