Jednání o brexitu jsou v rozhodující etapě, míní Mayová. Poslancům slíbí změny dohody

ČTK ČTK
12. 2. 2019 12:06
Premiérka Theresa Mayová v úterý hodlá britské poslance vyzvat, aby zachovali pevné nervy, neboť rozhovory o odchodu Británie z Evropské unie jsou v "rozhodující etapě". Informovala o tom zpravodajská stanice BBC v předstihu před prohlášením, jímž šéfka vlády brzy odpoledne seznámí Dolní sněmovnu s vývojem brexitového vyjednávání s EU.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Mayová si od dalších rozhovorů slibuje změny v brexitové dohodě, které britský parlament přesvědčí, aby s tímto dokumentem souhlasil. Unie ale stále dává najevo, že podmínky dohody měnit nebude, nevylučuje nicméně úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

Hlavním sporným bodem je takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Obě strany si udržení režimu bez hraničních kontrol přejí, ale řada britských poslanců v navržených podmínkách pojistky vidí riziko dlouhodobého připoutání země k unijním strukturám. Britský parlament proto minulý měsíc dohodu odmítl a vyzval premiérku, aby nalezla alternativní řešení.

Ministerská předsedkyně podle BBC v úterním prohlášení, které má přednést ve 13:30 SEČ, parlamentu řekne, že věří v možnost dohody, kterou poslanci budou moci podpořit.

"Věřím, že můžeme dosáhnout dohody, kterou tato sněmovna bude moci podpořit - získáním změn, jež potřebujeme k pojistce, ochranou a posílením práv pracujících a ochrany životního prostředí a zvýšením úlohy parlamentu v příští fázi rozhovorů," řekne Mayová mimo jiné poslancům.

Británie má opustit evropský blok 29. března letošního roku; Londýn i Brusel přitom dávají najevo, že si přejí, aby se tak stalo na základě dohody upravující podmínky tohoto kroku, a nikoli živelně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy