Jednání o brexitu jsou v rozhodující etapě, míní Mayová. Poslancům slíbí změny dohody

ČTK ČTK
12. 2. 2019 12:06
Premiérka Theresa Mayová v úterý hodlá britské poslance vyzvat, aby zachovali pevné nervy, neboť rozhovory o odchodu Británie z Evropské unie jsou v "rozhodující etapě". Informovala o tom zpravodajská stanice BBC v předstihu před prohlášením, jímž šéfka vlády brzy odpoledne seznámí Dolní sněmovnu s vývojem brexitového vyjednávání s EU.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Mayová si od dalších rozhovorů slibuje změny v brexitové dohodě, které britský parlament přesvědčí, aby s tímto dokumentem souhlasil. Unie ale stále dává najevo, že podmínky dohody měnit nebude, nevylučuje nicméně úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

Hlavním sporným bodem je takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Obě strany si udržení režimu bez hraničních kontrol přejí, ale řada britských poslanců v navržených podmínkách pojistky vidí riziko dlouhodobého připoutání země k unijním strukturám. Britský parlament proto minulý měsíc dohodu odmítl a vyzval premiérku, aby nalezla alternativní řešení.

Ministerská předsedkyně podle BBC v úterním prohlášení, které má přednést ve 13:30 SEČ, parlamentu řekne, že věří v možnost dohody, kterou poslanci budou moci podpořit.

"Věřím, že můžeme dosáhnout dohody, kterou tato sněmovna bude moci podpořit - získáním změn, jež potřebujeme k pojistce, ochranou a posílením práv pracujících a ochrany životního prostředí a zvýšením úlohy parlamentu v příští fázi rozhovorů," řekne Mayová mimo jiné poslancům.

Británie má opustit evropský blok 29. března letošního roku; Londýn i Brusel přitom dávají najevo, že si přejí, aby se tak stalo na základě dohody upravující podmínky tohoto kroku, a nikoli živelně.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy