Jednání mezi KLDR a Jižní Koreou skončilo bez výsledku. Země si jen hodiny vyměňovaly názory

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2015 23:02
Po dvou dnech vyjednávání mezi Severní a Jižní Koreou řekl mluvčí jihokorejského ministerstva novinářům, že si obě strany vyměnily názory a posuzovaly aktuální otázky. Jednání tak skončilo s nejasným výsledkem. Sama skutečnost, že se jednalo tak dlouho, nevypovídá podle mluvčího o krachu jednání, ale naopak o snaze obnovit dialog.
Jednání představitelů Severní a Jižní Koreje v Kesongu.
Jednání představitelů Severní a Jižní Koreje v Kesongu. | Foto: ČTK

Kesong (KLDR) - Dvoudenní jednání představitelů Severní a Jižní Koreje o zmírnění napětí mezi oběma korejskými státy skončila bez ohlášení jakýchkoli výsledků a bez uvedení termínu další schůzky. Rozhovory v severokorejském pohraničním městě Kesongu trvaly v pátek mnoho hodin a skončily až pozdě v noci.

V sobotu mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení řekl novinářům jen to, že "obě strany posoudily aktuální otázky a vyměnily si názory". Sama skutečnost, že se jednalo tak dlouho, nevypovídá podle něj o krachu jednání, ale naopak o snaze obnovit dialog.

Každá schůzka mezi znepřátelenými Korejemi je vnímána jako úspěch, ačkoli žádné zásadní výsledky se nedají čekat, připomněla agentura AP ještě před rozhovory na úrovni ministerských náměstků v průmyslové zóně Kesong. Ta se nachází na území KLDR, ale obě země ji provozují společně.

Soul před jednáním uvedl, že se chce mimo jiné dohodnout o dalším setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-53. Analytici předpokládali, že Pchjongjang zase bude usilovat o obnovu turistických návštěv Jihokorejců ve svém letovisku v Diamantových horách. Ty byly pro chudou KLDR v minulosti vítaným zdrojem příjmů, ale byly pozastaveny v roce 2008 poté, co byla v této oblasti jedna z jihokorejských turistek zastřelena severokorejským vojákem, když omylem vstoupila do zakázané vojenské zóny.

Brzké zlepšení vztahů mezi Korejemi nelze podle expertů očekávat, protože je rozdělují zásadní otázky jako jaderné zbrojní ambice Pchjongjangu a hospodářské sankce, které Soul uplatňuje vůči Severní Koreji.

Tradičně napjaté vztahy mezi Severní a Jižní Koreou se v létě ještě více vyhrotily, když se obě země vzájemně ostřelovaly. Koncem srpna severokorejská armáda vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílal svou propagandu. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou.

Obě země se nakonec v srpnu dohodly na utlumení napětí; Jih tehdy slíbil ukončit propagandistické vysílání z tlampačů a Sever, že stáhne vojáky dál od hranice.

Severní a Jižní Korea jsou formálně stále ve válce, neboť válečný konflikt z let 1950-1953 skončil pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy