Jednání Mayové a Corbyna bylo podle mluvčích konstruktivní, opět se sejdou ve čtvrtek

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2019 20:51
Středeční jednání britské premiérky Theresy Mayové s lídrem opozice Jeremym Corbynem o dalším brexitovém plánu bylo konstruktivní. Uvedli to mluvčí britské vlády i mluvčí opoziční Labouristické strany. Politici se podle nich dohodli na dalším programu rozhovorů. Sám Corbyn ovšem později uvedl, že v pozici Mayové nenastala tak velká změna, jakou očekával. Vyjednávací týmy vlády a opozice se opět sejdou už ve čtvrtek.
Jeremy Corbyn a Theresa Mayová.
Jeremy Corbyn a Theresa Mayová. | Foto: Reuters

"Vedli jsme konstruktivní průzkumné rozhovory o tom, jak se dostat z brexitového mrtvého bodu," uvedl mluvčí labouristů. "Dnešní jednání byla konstruktivní, obě strany ukázaly flexibilitu a odhodlání ukončit současnou brexitovou nejistotu," řekl záhy mluvčí kabinetu.

Zástupci obou stran informovali, že se ve středu dohodl program dalších schůzek. Podle labouristů se na nich bude hledat "možnost shody".

Samotný Corbyn následně uvedl, že na straně Mayové "nenastala tak velká změna, jakou jsem očekával". Setkání s premiérkou označil za "užitečné", nepřineslo ale podle něj žádné výsledky. Během schůzky padla podle Corbyna z jeho strany zmínka i o druhém referendu. "Na ničem jsme se v tomto bodě ale neshodli," dodal.

Týmy konzervativců a labouristů se opět setkají ve čtvrtek a budou jednat o detailech dalšího postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie. Do týmu, který bude v následujících dnech jednat za vládu, bude patřit mimo jiné de facto zástupce Mayové David Lidington a ministr pro brexit Steve Barclay.

Hlavní politická komentátorka BBC Laura Kuenssbergová na Twitteru uvedla, že se týmy konzervativců a labouristů opět setkají ve čtvrtek a budou jednat o detailech dalšího postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie.

S Mayovou i Corbynem ve středu jednala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Po jednání s premiérkou řekla, že si není jistá, zda je Mayová připravena ke kompromisu. Sturgeonová znovu vyzvala k dlouhému odkladu brexitu.

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Předsedkyně vlády nicméně vyloučila, že by se jednání s lídrem opozice mohla vést o loni uzavřené brexitové dohodě, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Připustila pouze rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s EU po brexitu. Odejít by podle jejích představ mělo Spojené království z evropského bloku nejpozději 22. května, tedy před evropskými volbami.

Na protest proti rozhodnutí premiérky požádat o další odklad brexitu dnes podal demisi níže postavený člen vlády Chris Heaton-Harris. Na ministerstvu pro brexit měl jako náměstek na starosti mimo jiné přípravy odchodu Británie z EU bez dohody. Vzhledem k tomu, že předsedkyně vlády bez dohody odejít nechce, je jeho práce "bezvýznamná", uvedl konzervativec v rezignačním dopise. BBC upozornila, že za posledních 33 měsíců je Heaton-Harris již šestým náměstkem na ministerstvu pro brexit, který kvůli nesouhlasu s vládní politikou svůj post opustil. Z vedení úřadu odešli také dva ministři - David Davis a Dominic Raab.

Podle průzkumu, který zveřejnila zpravodajská stanice Sky News, většina Britů nevěří, že by jednání Mayové a Corbyna mohla přinést něco dobrého. Lepší podobu brexitu si od jejich rozhovorů slibuje jen 17 procent dotázaných.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy