Jednali spolu atentátník Oswald a jeho vrah Ruby?

gaz, Reuters
19. 2. 2008 12:10
Objevil se údajný přepis rozhovoru před vraždou JFK
Takto to vypadalo několik okamžiků před vraždou, vlevo JFK, vpravo jeho manželka Jacqueline.
Takto to vypadalo několik okamžiků před vraždou, vlevo JFK, vpravo jeho manželka Jacqueline. | Foto: Reuters

Dallas - Další dílek konspirační skládačky o zavraždění amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK) je na světě.

V Dallasu objevili přepis údajné konverzace mezi "oficiálním" prezidentovým vrahem Lee Harvey Oswaldem a Jackem Rubym - mužem, který Oswalda zabil při převozu k výslechu. Informovala o tom agentura Reuters.

"Nevíme, jestli jde o skutečný rozhovor, nebo ne," prozradil tisku státní návladní Craig Watkins. "(Ale) otevře to debatu, zda tu bylo spiknutí za účelem zavraždění prezidenta."

"Můžeme se ho zbavit"

Kolem smrti JFK existuje mnoho otazníků. Oficiální verze tvrdí, že ho zabil osamělý střelec Oswald, kterého o dva dny později ze světa sprovodil další sólozabiják - Ruby. Pokud by se ukázalo, že je přepis pravý, konspirační teorie by se potvrdily.

Lee Harvey Oswald na policejní fotografii den po svém zadržení, a taky den před smrtí.
Lee Harvey Oswald na policejní fotografii den po svém zadržení, a taky den před smrtí. | Foto: Wikimedia Commons

Ruby se s Oswaldem podle přepisu setkal necelý měsíc před vraždou JFK (22. 11. 1963). A měli se bavit právě o Kennedyho zabití. Důvodem bylo protimafiánské tažení jeho bratra, ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho.

Oswald: "Je zde možnost, jak se ho (Roberta Kennedyho) zbavit, aniž bychom ho museli zabít."

Ruby: "Jak to?"

Oswald: "Mohl bych zastřelit jeho bratra."

Ruby: "Myslíš prezidenta?"

Oswald: "Ano, prezidenta."

Ruby: "Ale to by nebylo vlastenecké."

Scénář, nebo realita?

Rozhovor vypadá jako dialogová listina některé z amerických gangsterek a jednou z teorií je, že skutečně nejde o reálnou konverzaci, ale součást scénáře filmu, na kterém pracoval Henry Wade, prokurátor vyšetřující Rubyho případ.

Přepis rozhovoru ležel v Dallasu desítky let, ale předchozí návladní jej nezveřejnili. Jedním z důvodů může být i to, že údajně souvisel s některými dokumenty, jež potvrzovaly tehdejší rasistický systém justice. Watkins je prvním černým návladním dallaského okrsku.

Kromě mafie se jako o strůjci zabití amerického prezidenta uvažuje také o Fidelu Castrovi. Ten dnes shodou okolností oznámil, že už nebude znovu kandidovat na funkci kubánského prezidenta.

Čtěte také: Fidel Castro ohlásil konec, vzdává se vlády nad Kubou

 

Právě se děje

před 10 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy