Ignorují nás, stěžovaly si nájemkyně londýnského věžáku Grenfell Tower. Pak samy uhořely

Zahraničí Zahraničí
21. 6. 2017 20:30
Britky Mariem Elgwahryová a Nadia Choucairová z Londýna opakovaně upozorňovaly, že v domě, kde žijí, není bezpečno. Správce budovy ale jejich stížnosti dlouhodobě přehlížel, stejně jako další nedostatky v protipožárních opatřeních v budově. Až nakonec došlo k tragédii. Obě mladé ženy se teď pohřešují. Jejich věžák - londýnskou Grenfell Tower - minulý týden spolykaly plameny.
To, co zbylo z Grenfell Tower.
To, co zbylo z Grenfell Tower. | Foto: Reuters

Londýn - Sedmadvacetiletá Mariem Elgwahryová a třiatřicetiletá Nadia Choucairová nebyly spokojené s průběhem rekonstrukce jejich domu. Zejména protipožární opatření byla podle nich nedostatečná.

Zorganizovaly kvůli tomu protestní petici, kterou podepsalo 90 procent nájemníků. Chystaly také demonstraci před sídlem organizace, která jejich věžák spravovala.

K té už ale nedošlo, protože jejich 24podlažní dům - Grenfell Tower ve čtvrti Kensington v západním Londýně - minulou středu zachvátil požár.

Při tragickém neštěstí uhořelo nebo je nezvěstných nejméně 79 lidí. Dalších několik set obyvatel domu přišlo o střechu nad hlavou.

Před tím, než se rozhodly pro petici a svolání demonstrace, se obě mladé ženy spolu s dalšími nájemníky několikrát obrátili na Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation (KCTMO), která jejich dům spravovala. Žádali ji o nápravu nedostatečných protipožárních opatření. KCTMO ale jejich stížnosti ignorovala.

V jejich boji jim pomáhala organizace Radical Housing Network. "Odpovědí KCTMO bylo zastrašování nájemníků prostřednictvím dopisů, že proti nim KCTMO zahájí právní kroky. Nadia a Mariem je dostaly taky," cituje britský deník The Independent Pilgrima Tuckera z této organizace.

Podle Tuckera chtěly obě ženy pomoci svým sousedům i sobě, aby všichni byli v bezpečí.

"Nikdo však neposlouchal a teď je tahle komunita zničená. Musíme pro ně získat spravedlnost. KCTMO jednala s nájemníky hanebně a s pohrdáním," dodal Tucker.

Nadia Choucairová, její manžel Bassem, dcery Mierna (14 let) a Fatima (11), syn Zeinab (3) a jejich babička Sirria jsou od minulé středy nezvěstní.

Mariem Elgwahryová bydlela se svou matkou v 19. patře. Obě jsou nyní také nezvěstné.

Identifikace obětí potrvá týdny

Šéf londýnské policie Stuart Cundy v pondělí uvedl, že policisté dál budovu prozkoumávají a hledají další oběti tragédie. Jejich identifikace však podle něj bude složitá a některé ostatky se ani identifikovat nepodaří. Celá operace bude trvat "mnoho, mnoho týdnů".

V nemocnicích stále zůstává 18 zraněných, z toho devět je v kritickém stavu.

"Je to hrozné období pro rodiny," řekl Cundy serveru BBC. "Je opravdu těžké popsat devastaci, kterou oheň způsobil. Důležité je, abychom našli odpovědi pro rodiny, které byly přímo zasaženy."

Vyšetřování požáru se podle policie zaměří na konstrukci budovy, její nedávnou renovaci, údržbu a protipožární opatření.

Terčem kritiky se za řešení krizové situace ve dnech po tragédii stala místní radnice v Kensingtonu a Chelsea. Rozhořčení u lidí, médií i některých politiků vzbudila také premiérka Theresa Mayová. Ta sice přijela na místo požáru, ale odmítla se tam setkat lidmi zasaženými tragédií.

To bylo v ostrém kontrastu s přístupem královny Alžběty a prince Williama, kteří v pátek zavítali do krizového střediska Westway Community Centre. Zde jsou přechodně ubytováni ti, kdo při požáru přišli o střechu nad hlavou.

Oheň spálil byty na popel. Záběry zevnitř vyhořelého věžáku v Londýně. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 57 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy