Jeden z útočníků čtvrtečního útoku v Bejrútu byl najatý Islámským státem

ČTK ČTK
13. 11. 2015 19:30
Jeden z atentátníků, který přežil čtvrteční útok na šíitském předměstí Bejrútu, vyšetřovatelům řekl, že je Libanonec a že si jej najala radikální organizace Islámský stát (IS) Libanonská tajná služba se obává, že IS vyslal do Libanonu celou buňku atentátníků. Tento týden byl v libanonském Tripolisu zadržen muž s pásem náloží připravených k sebevražednému atentátu a na jiném místě v tomto městě pak byla zneškodněna nálož.
Část jižního předměstí libanonské metropole Bejrút poškozená dvěma explozemi.
Část jižního předměstí libanonské metropole Bejrút poškozená dvěma explozemi. | Foto: Reuters

Bejrút/Praha - Jeden z atentátníků, který přežil čtvrteční útok na šíitském předměstí Bejrútu, vyšetřovatelům řekl, že je Libanonec a že si jej najala radikální organizace Islámský stát (IS).

Spolu s dalšími třemi útočníky dorazil do Libanonu ze Sýrie před dvěma dny, uvedla televize CNN. Při útoku, k němuž se IS přihlásil už ve čtvrtek, zahynulo 44 osob a přes 200 jich utrpělo zranění. V zemi byl v pátek za oběti vyhlášen státní smutek.

Libanonské sdělovací prostředky dávají útok do souvislosti s působením šíitského Hizballáhu v Sýrii, protože dějištěm útoku bylo předměstí Burdž Barádžna, které ovládá právě Hizballáh. Tato organizace bojuje v syrské válce na straně tamní armády.

Libanonská tajná služba se obává, že IS vyslal do Libanonu celou buňku atentátníků. Tento týden byl v libanonském Tripolisu zadržen muž s pásem náloží připravených k sebevražednému atentátu a na jiném místě v tomto městě pak byla zneškodněna nálož.

Kondolenci poslal také prezident Zeman

Při čtvrtečním útoku odpálili nálože dva ze čtyři atentátníků, jeden byl nalezen mrtvý, ale výbušniny použít nestačil. Čtvrtý byl dopaden na útěku. Jeden muž, který je mezi oběťmi útoků, byl prohlášen za hrdinu, protože jednomu z atentátníků zabránil vstoupit do posvátné šíitské modlitebny, čímž zabránil ještě většímu masakru.

Atentáty odsoudila mimo jiné Francie, Spojené státy i OSN. Kondolenční telegram prezidentovi Libanonské republiky poslal český prezident Miloš Zeman.

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o neospravedlnitelných útocích teroristů na jižním předměstí Bejrútu," uvádí se v textu. "Jsem zdrcen a rozhořčen tímto krvavým zločinem a rád bych Vás ujistil, že boj proti terorismu patří k mým hlavním prioritám v zahraniční politice," dodal Zeman.

Podle serveru Novinky.cz Česko posílí ochranu svého velvyslanectví v Bejrútu. S odvoláním na zdroje deníku Práva uvedly, že o to kvůli zhoršené bezpečnostní situaci požádal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek svého kolegu v čele vnitra Milana Chovance, který souhlasil.

Poslední útok v zemi před rokem

Bojovníci IS naposledy zaútočili v Libanonu na kruhy spojené s Hizballáhem před více než rokem. Libanonský tisk se zaobírá otázkou, proč právě nyní tato skupina útoky obnovila.

Server L´Orient le Jour napsal, že IS může reagovat na nové kolo jednání o Sýrii, které se bude konat v sobotu ve Vídni. Hledá se tam řešení syrské krize a IS, který účastníkem rozhovorů není, s mnoha návrhy nesouhlasí.

Pravděpodobnější vysvětlení načasování útoku je ale údajně vývoj na bojišti v Sýrii. Hizballáh a Írán, jako další spojenec Damašku, údajně znásobily pomoc syrské armádě.

Íránské revoluční gardy prý vyslaly do Sýrie 10 tisíc mužů a Hizballáh nasadil 5 tisíc svých bojovníků. Vyloučeno není podle tisku ani to, že čtvrteční útok v Bejrútu byl přímou odvetou za útok na shromáždění sunnitských náboženských představitelů v severolibanonském Arsálu, kde 5. listopadu zahynulo devět lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy