Každý má svůj příběh, své sny. Ať prchá před válkou, nebo bojuje na Ukrajině. To je Jeden svět

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
Aktualizováno 14. 3. 2016 10:27
Neklidná Ukrajina, migrace, hledání domova. To jsou hlavní témata letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka představuje 123 filmů z 62 zemí. V Praze běží od 7. do 16. března, poté pokračuje v dalších 32 městech v Česku a v Bruselu. Projděte si speciál Aktuálně.cz.
Foto: Reuters

Na Majdanu střílel po vojácích veterán z Afghánistánu. Samopal dostal v obalu na tenisovou raketu

Dokument, který podle Kyjeva vůbec neměl vzniknout. Nebo se ještě pár let neměl vysílat. To je snímek Zajatci, jehož autorem je režisér Volodymyr Tychyj. Nenabízí totiž jen sondu do duše příslušníků speciálních sil, kteří v únoru 2014 krvavě potlačili protesty na Majdanu. Celý text NAJDETE ZDE.

Foto: Jeden svět

Krev, moc, Krym je náš. Rusové anektovali mozek obyvatel poloostrova a připravili je o rozum

Dokumentární film Návrat domů ruské režisérky Inny Denisovové je osobní sondou do života čerstvě "ruského" Krymu. Autorka se vrací do rodného kraje a prostřednictvím osudů svých známých nebo náhodných turistů zjišťuje, jak anexe ve skutečnosti a bez propagandistických příkras ovlivnila anektovaný poloostrov. Více ČTĚTE ZDE.

Foto: Jeden svět

Přežili peklo v kotli u Ilovajsku. Film o sobě už mnozí vidět nestihli, zůstali pouze na monitoru

Mladý ukrajinský hudebník, který upadl do zajetí separatistů, kde místo nucených prací ladil piana. Nebo důstojník vychovaný "v ruské kultuře a v ruském duchu", který se jako jediný odmítl vzdát nepříteli a jeho spolubojovníci ho k tomu museli donutit. To jsou jen dva z příběhů z dokumentu režisérek Larysy Artiuginové a Oleksandry Čuprinové Jak jsme se stali válečnými dobrovolníky. Více ZDE.

Foto: Jeden svět

Matka tělo syna nepoznala, protože leželo tři dny na poli. Olegovo svědectví o válce na Ukrajině

Je to bratrovražedná, špinavá válka. Ale nemohu odejít kvůli padlým i živým, vypráví Rus Oleg, bojující u Doněcka proti ukrajinské armádě. I když ztratil iluze, s válčením nepřestal. Film Olegova volba ukazuje život a smrt ruských dobrovolníků v Doněcku. Celý text si PŘEČTĚTE ZDE.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy