Každý má svůj příběh, své sny. Ať prchá před válkou, nebo bojuje na Ukrajině. To je Jeden svět

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
Aktualizováno 14. 3. 2016 10:27
Neklidná Ukrajina, migrace, hledání domova. To jsou hlavní témata letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka představuje 123 filmů z 62 zemí. V Praze běží od 7. do 16. března, poté pokračuje v dalších 32 městech v Česku a v Bruselu. Projděte si speciál Aktuálně.cz.
Foto: Reuters

Na Majdanu střílel po vojácích veterán z Afghánistánu. Samopal dostal v obalu na tenisovou raketu

Dokument, který podle Kyjeva vůbec neměl vzniknout. Nebo se ještě pár let neměl vysílat. To je snímek Zajatci, jehož autorem je režisér Volodymyr Tychyj. Nenabízí totiž jen sondu do duše příslušníků speciálních sil, kteří v únoru 2014 krvavě potlačili protesty na Majdanu. Celý text NAJDETE ZDE.

Foto: Jeden svět

Krev, moc, Krym je náš. Rusové anektovali mozek obyvatel poloostrova a připravili je o rozum

Dokumentární film Návrat domů ruské režisérky Inny Denisovové je osobní sondou do života čerstvě "ruského" Krymu. Autorka se vrací do rodného kraje a prostřednictvím osudů svých známých nebo náhodných turistů zjišťuje, jak anexe ve skutečnosti a bez propagandistických příkras ovlivnila anektovaný poloostrov. Více ČTĚTE ZDE.

Foto: Jeden svět

Přežili peklo v kotli u Ilovajsku. Film o sobě už mnozí vidět nestihli, zůstali pouze na monitoru

Mladý ukrajinský hudebník, který upadl do zajetí separatistů, kde místo nucených prací ladil piana. Nebo důstojník vychovaný "v ruské kultuře a v ruském duchu", který se jako jediný odmítl vzdát nepříteli a jeho spolubojovníci ho k tomu museli donutit. To jsou jen dva z příběhů z dokumentu režisérek Larysy Artiuginové a Oleksandry Čuprinové Jak jsme se stali válečnými dobrovolníky. Více ZDE.

Foto: Jeden svět

Matka tělo syna nepoznala, protože leželo tři dny na poli. Olegovo svědectví o válce na Ukrajině

Je to bratrovražedná, špinavá válka. Ale nemohu odejít kvůli padlým i živým, vypráví Rus Oleg, bojující u Doněcka proti ukrajinské armádě. I když ztratil iluze, s válčením nepřestal. Film Olegova volba ukazuje život a smrt ruských dobrovolníků v Doněcku. Celý text si PŘEČTĚTE ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy