Každý má svůj příběh, své sny. Ať prchá před válkou, nebo bojuje na Ukrajině. To je Jeden svět

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
Aktualizováno 14. 3. 2016 10:27
Neklidná Ukrajina, migrace, hledání domova. To jsou hlavní témata letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka představuje 123 filmů z 62 zemí. V Praze běží od 7. do 16. března, poté pokračuje v dalších 32 městech v Česku a v Bruselu. Projděte si speciál Aktuálně.cz.
Foto: Jeden svět

Uprchlíci sem stejně přijdou, ať se nám to líbí, nebo ne. Média šíří jen extrémní názory

Všichni jsme jen lidé, naše sny se neliší, tvrdí režisér Tim De Keersmaecker. Je z Belgie a věnuje se hlavně integraci uprchlíků v Evropě. Natočil dokumentární film Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Vypráví příběh dvou chlapců, kteří se usadili na italském ostrově Lampedusa. Celé interview ČTĚTE ZDE.

Foto: Jeden svět

Ruský dobrovolník přijel na Ukrajinu bránit civilisty. Útok, který prý neexistoval, vše změnil

Oleg útočil tam, kde podle Rusů žádný útok nebyl. Je ze západní Sibiře, jeho spolubojovník Max z Tatarstánu. Bojovali jako dobrovolníci v Doněcku. Jejich život změnil masakr 3. června 2015 u města Marjinka. Rozhovor s režisérem filmu  Olegova volba Jamesem de-Caupenne Keoghem.

Boje v provincii Aleppo.
Boje v provincii Aleppo. | Foto: Reuters

Nechci vědět, kdo další zemřel. Syrská rodina přišla o dceru, ani v Německu nejde zapomenout

Do Evropy přišlo za poslední tři roky skoro půl milionu Syřanů. Caroline Reuckerová v dokumentárním filmu Amál ukazuje, co někteří z nich mají za sebou. A s čím se musejí vyrovnávat i v Německu. Zemi, která je uprchlíkům nakloněna jako žádná jiná. Rozhovor s režisérkou ČTĚTE ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy