Jeden policista na jednoho běžence. Deportace uprchlíků z Řecka do Turecka začnou na ostrově Lesbos

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2016 18:40
Asi 750 uprchlíků plánuje vrátit Řecko do Turecka. Na cestě od pondělí do středy by měl migranty provázet silný policejní doprovod. Deportované mají z uprchlických táborů přepravit k pronajatým lodím autobusy. V současné době je v Řecku přes 52 000 uprchlíků, kteří se tam nahromadili po uzavření takzvané balkánské trasy, po níž loni do Evropy přišlo přes milion běženců.
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos. Ilustrační foto.
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atény - Řecko se chystá vrátit do Turecka asi 750 migrantů, kteří mají být přepraveni z řeckého ostrova Lesbos do západotureckého přístavu Dikili během tří dnů. Uvedla to agentura AFP s upozorněním, že tuto informaci dosud nepotvrdily řecké úřady. "Přípravy jsou v plném proudu," uvedl bez dalších detailů vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis. Turecko podle agentury Reuters jen během dneška zabránilo desítkám lidí odplout do Řecka.

Agentura AP již dříve s odvoláním na nejmenované řecké úředníky napsala, že deportace uprchlíků z Řecka do Turecka zřejmě začnou v pondělí z řeckého ostrova Lesbos. Na cestě by migranty měl provázet silný policejní doprovod, v eskortě se počítá s jedním policistou na jednou migranta. Deportované mají z uprchlických táborů přepravit k pronajatým lodím autobusy. Na operaci by se podle zdroje z řecké vlády měly podílet asi čtyři stovky policistů z unijní agentury Frontex.

Asi 750 uprchlíků by mělo být z Lesbu do Dikili dopraveno od pondělí do středy na palubě dvou tureckých lodí, které budou pod velením Frontexu, uvedla řecká agentura ANA.

Zelenou celé operaci dal řecký parlament v pátek, když schválil ve zrychleném řízení příslušný zákon. Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti jejich vůli. Případ každého běžence ale musí být přezkoumáván individuálně.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a ochránce lidských práv znepokojuje, že registrační střediska v Řecku se změnila v tábory, kde jsou zadržováni uprchlíci, kteří riskovali své životy a draze platili za přepravu do Evropy, aby nakonec byli odesláni zpět do Turecka. Mají také obavy ohledně péče o migranty, jakož i o to, že někteří mohou být nuceni vrátit se zpět do válčící Sýrie.

"Nemůžeme zpátky," řekl stanici BBC jeden z běženců. "Zopakujeme si cestu znovu a znovu, pokud to bude zapotřebí, protože utíkáme pryč, abychom si zachránili život," dodal.

Proti navracení uprchlíků protestovaly v sobotu stovky lidí v Dikili. Demonstrantům podle AP vadí především dopad, který podle nich bude mít příchod uprchlíků na turistický ruch či bezpečnost. Starosta Mustafa Tosun prohlásil, že obyvatelé "rozhodně nechtějí v Dikili uprchlický tábor".

Turecko připravuje dvě střediska pro migranty, vracené z Řecka. V Çeşme, ležící naproti řeckému ostrovu Chios, jsou podle starosty už nataženy elektrické kabely a vodovodní trubky na určené místo. Počítá se s postavením stanů, kde se budou snímat otisky prstů, a sanitárních zařízení. Turečtí představitelé trvají na tom, že tyto střediska poslouží jen k registraci migrantů, kteří mají být co nejrychleji odesláni do utečeneckých táborů. Druhé středisko má vzniknout právě u Dikili, ale podle zpravodaje britské stanice BBC bylo toto místo pusté.

Turecko se kromě zpětného přijímání běženců snaží zastavovat jejich proud do Řecka už na svém území. Během sobota pobřežní stráž znemožnila odplout na ostrov Lesbos skupině 63 Palestinců a Syřanů, kteří se chystali na moře v Dikili.

O životaschopnosti unijního plánu panují podle BBC silné pochyby, a to v neposlední řadě kvůli obavám ze špatného zacházení s uprchlíky v Turecku, které některé organizace i některé unijní státy odmítají uznat za "bezpečnou zemi".

Volby na Slovensku pro nás byly výhrou, skončili jsme jako nejsilnější opoziční strana, říká šéf Svobody a Solidarity Richard Sulík. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy