“Ječela jsem tak, až mě rodiče uzemnili.” Dívka vyhrála milion v očkovací loterii

Zahraničí Zahraničí
28. 5. 2021 11:26
Americké státy se snaží přimět tamní obyvatele k vakcinaci proti covidu-19. Vyhlásit první vítěze očkovací loterie už stihlo Ohio. Dvaadvacetiletá Abbigail Bugenskeová vyhrála milion dolarů (zhruba 21 milionů korun), zatímco místní školák Joseph Costello dostal plné stipendium na jednu ze státních univerzit.
Americké státy se snaží přimět tamní obyvatele k vakcinaci proti covidu-19. Vyhlásit první vítěze očkovací loterie už stihlo Ohio. | Video: Associated Press

Bugenskeová teprve loni dokončila vysokou školu a nyní pracuje jako inženýrka pro leteckou divizi konglomerátu General Electric. Agentuře AP řekla, že si za výhru hodlá koupit ojeté auto, část darovat na charitu, ale většinu chce investovat.

Do loterie o milionovou výhru se přihlásilo přes 31 procent veškerého dospělého obyvatelstva Ohia. Podle guvernéra Mika DeWinea se přitom krátce po ohlášení slosování výrazně zvýšily počty zájemců o vakcínu.

Ohio bude losovat výherce loterie ještě čtyřikrát. Někteří odborníci a místní zákonodárci přitom iniciativu kritizovali s tím, že se jedná o plýtvání veřejnými penězi. "Opravdovým mrháním je každý život ztracený kvůli covidu-19," odpověděl kritikům guvernér.

DeWineova iniciativa inspirovala k podobnému kroku i několik dalších států, například New York, Colorado, Maryland nebo Oregon. Spuštění loterie oznámila také Kalifornie, která mezi výherce rozdělí ceny celkem za více než 116 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy Kč). Odměny v tomto bohatém státě USA jsou zatím nejvyšší.

 

Právě se děje

před 39 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy