reklama
 
 

"Bylo v tom tolik nenávisti". Brutální vražda právničky bojující s prominentem dál otřásá Ukrajinou

Aktualizováno 8. 1. 2018 10:08
Iryna Nozdrovská strávila dva roky snahou udržet za mřížemi vlivného prominenta, který zabil její sestru. Brutální vražda 38leté právničky na Nový rok vyvolala velké rozhořčení a vlnu kritiky.

Kyjev - "Jde o zkoušku naší společnosti, zda dokáže ochránit ženské aktivistky a zajistit celkově spravedlnost," reagoval na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na smrt známé právničky Iryny Nozdrovské.

Brutální vražda Nozdrovské na Nový rok vzbudila na Ukrajině velké pobouření a protesty v hlavním městě Kyjevě. K urychlenému vyřešení případu veřejně vyzvala také americká ambasáda na Ukrajině. "Jsme šokováni a zarmoucení smrtí aktivistky Iryny Nozdrovské. Lidé, kteří jsou za ni odpovědní, musí být potrestáni," napsalo vedení ambasády na svém oficiálním twitterovém účtu.

Ukrajinská právnička Anna Maljarová zase na Facebooku uvedla, že doufá, že veřejnost a média nenechají smrt Nozdrovské bez povšimnutí. "Kriminálníci se cítí v naší zemi příliš pohodlně, protože mají systém na své straně," upozornila Maljarová s tím, že soudy, prokuratura a policie musí ukázat, že existuje spravedlnost. "Iryna za ni bojovala," dodala k tomu.

Výhrůžky smrtí

Osmatřicetiletá právnička a aktivistka Iryna Nozdrovská zmizela v Kyjevě 29. prosince. Její nahé a pobodané tělo našli svědci první lednový den v říčce nedaleko ukrajinského hlavního města. "Měla bodné rány na těle i na krku. Šlo o násilnou smrt," prohlásil mluvčí kyjevské policie Nikolaj Žukovič. Podle něj tělo Nozdrovské někdo do řeky shodil z mostu.

"Byla pobodaná a pořezaná. V tom činu bylo tolik vzteku a nenávisti," okomentovala smrt své matky 18letá dcera Iryny Nozdrovské Anastasija

Ukrajinští vyšetřovatelé podle Žukoviče prověřují možné varianty smrti 38leté právničky. "Souvisí s její pracovní činností. Možná i s tím, že jí někdo vyhrožoval. Všechny varianty prověřujeme, žádnou nemůžeme vyloučit," dodal s tím, že policisté už vyslechli kolem padesáti osob včetně bývalého manžela Nozdrovské.

Řada Ukrajinců ale spojuje smrt známé právničky s vlivným recidivistou Dmytro Rossošanským. Mužem, který před dvěma lety pod vlivem drog zabil její sestru Světlanu Sapatrinskou. Navíc je spojovaný s řadou případů, kdy díky vlivu svého strýce - bývalého soudce regionálního ukrajinského soudu - unikal spravedlnosti. Nozdrovská strávila dva roky veřejnou kampaní, díky které udržela Rossošanského za mřížemi, navzdory snaze jeho právníků o nejrůznější zákulisní kličky.

Podle Charkovské skupiny na obranu lidských práv čelila právnička kvůli tomu opakovaným výhrůžkám smrtí od samotného Rossošanského i od jeho kompliců. Tuto skutečnost potvrdil i ukrajinský poslanec a bývalý aktivista Euromajdanu Mustafa Najom.

Ukrajinský advokát Vitalij Maceljuch ale před příliš rychlým spojováním vraždy Nozdrovské s Rossošanským varuje. "Nehledě na jejich nelidské chování během vyšetřování dopravní nehody (při které v roce 2015 zemřela sestra Nozdrovské - pozn. red.) se může ukázat, že za vraždou nestojí," řekl advokát Maceljuch ukrajinským médiím.

Incident, který měl zůstat bez trestu 

Právnička Iryna Nozdrovská se s mužem, který usmrtil její mladší sestru Světlanu Sapatrinskou, poprvé střetla před necelými třemi lety.

Patrně zdrogovaný řidič Dmytro Rossošanskij srazil Sapatrinskou 30. září 2015 v malé vesničce nedaleko Kyjeva. Po střetu ale nezastavil. Bezvládné tělo šestadvacetileté ženy vláčel ještě několik metrů pod koly automobilu, čímž jí způsobil okamžitou smrt.

Rossošanskij se po nehodě ani nepokusil poskytnout mladé ženě pomoc, namísto toho podle médií volal svým příbuzným.

Z místa činu uprchl. Když ho policie později zadržela, vyšlo najevo, že jde nejen o známého recidivistu, ale také synovce bývalého vlivného ukrajinského soudce z vyšhorodského regionálního soudu.

Právě tyto vazby mohly stát podle ukrajinských aktivistů za tím, že se vyšetřování nehody začalo protahovat a mířilo do ztracena.

Recidivista unikající trestům

Novináři navíc zjistili, že Rossošanskij unikl v minulosti za podezřelých okolností celé řadě trestů.

Podle serveru Obozrevatěl například v roce 2005 ukradl pod vlivem drog automobil. V roce 2010 byl obviněn se skupinou kompliců z organizování krádeže v Kyjevě, ale úřady ho později za podezřelých okolností propustily. Pár měsíců před tím, než svým automobilem zabil Sapatrinskou, ho kyjevská policie zastavila, když řídil pod vlivem drog. Dostal jen pokutu.

I po srážce způsobující smrt Světlany Sapatrinské v září 2015 to nejprve vypadalo, že Dmytro Rossošanskij vyvázne s velmi mírným trestem. Díky tlaku právničky Iryny Nozdrovské a okruhu jejích přátel se to ale nakonec nestalo.

V květnu 2017 byl odsouzen na sedm let vězení nepodmíněně. Rossošanského advokáti se ještě koncem roku pokusili o propuštění klienta na základě kontroverzního výkladu amnestie, čemuž ale právnička Nozdrovská veřejnými akcemi před soudem zabránila.

Přátelé právničky dlouho upozorňovali na skutečnost, že Nozdrovská čelí řadě brutálních výhrůžek z okolí muže, který zabil její sestru. Podle ukrajinského novináře Volodymyra Tymofějčuka čelila napadení i její osmnáctiletá dcera a otec Rossošanského řekl právničce během posledního soudního státní 27. prosince 2017, že "neskončí dobře".

Druhý den Nozdrovská zmizela a její tělo našli policisté v pondělí 1. ledna 2018 nedaleko Kyjeva.

V úterý proběhla v Kyjevě veřejná demonstrace, během které lidé požadovali urychlené vyšetření vraždy Nozdrovské a taky policejní ochranu pro její mladou dceru.

"Lidé viděli nedávno řadu případů, ve kterých byli kriminálníci a vrazi osvobozeni zkorumpovanými soudy. Řadu z nich to hrozně štve. Ptají se: kde je spravedlnost?" prohlásil ukrajinský poslanec Mustafa Najom, jeden z vůdců prozápadního hnutí Euromajdan. "Ukrajinci zatím silovým složkám velmi málo věří. Tento případ je konkrétní zkouškou myšlenek hnutí," dodal Najom.

Připomněl taky, že Nozdrovská na svém facebookovém profilu těsně před smrtí děkovala všem lidem, kteří jí během veřejné kampaně proti Dmytro Rossošanskému a tlaku na ukrajinské soudce podporovali. "Do konce života, ať už mi ho zbývá jakkoli dlouho, vám budu vděčná," napsala jen pár dní před svoji násilnou smrtí.

VIDEO: Záběry z úterní demonstrace v Kyjevě, která požadovala urychlené vyšetření vraždy právničky Iryny Nozdrovské:  

Vášně ovládly demonstraci v Kyjevě. Lidé žádali okamžité vyšetření vraždy právničky Iryny Nozdrovské. | Video: Rádio Svobodná Evropa |  00:42

autor: Josef Pazderka | 5. 1. 2018 14:47

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama