"Je to výsměch." Čech si stěžuje v Bruselu na Rakousko, které neuzná vakcínu Janssen

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
26. 11. 2021 19:15
Ondřej Šňupárek plánoval, že letošní Vánoce a novoroční volno stráví v Rakousku. Jeho žena a děti tam před dvěma lety žily, na pomezí Salcburska a Horních Rakous mají byt, ze kterého je to patnáct minut pěšky na sjezdovku a rodina zvažovala, že se do sousední země zase na chvíli přestěhuje.
Ondřej Šňupárek.
Ondřej Šňupárek. | Foto: Archiv Ondřeje Šňupárka

Plány ale zhatilo rozhodnutí rakouské vlády zpřísnit režim v zemi kvůli covidu-19. Nejde přitom o plošnou uzávěru, která začala platit tento týden a skončit má před Vánoci. Vídeňská vláda rozhodla také o tom, že přestane uznávat vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Od ledna 2022 bude lidi s touto látkou považovat za neočkované z důvodu relativně nižší účinnosti Janssenu ve srovnání s ostatními vakcínami. 

Ondřej Šňupárek si přitom nechal píchnout právě Janssen, zašel si pro něj na konci léta v Praze. Na jaře prodělal covid, s očkováním čekal na uplynutí 180denní lhůty od nemoci a pak potřeboval věc rychle vyřešit, protože musel na služební cestu. "Jednodávková Janssen mi připadala jako nejkratší cesta k normálnímu životu. V Praze na hlavním nádraží tehdy na ni nebyly žádné fronty," popisuje pro deník Aktuálně.cz.

"Když mi před dvěma týdny zavolal známý v Rakousku a říkal, že vláda přestane Janssen uznávat, moc jsem tomu nevěřil. Říkal jsem si, že je to přece jedna z vakcín oficiálně používaných v EU," pokračuje dvaapadesátiletý IT manažer ze středních Čech. Pak ale stejnou informaci našel i v novinách. V té chvíli, jak říká, se "naštval".

Po Novém roce sice bude moct přijet do Rakouska se svým covid pasem, ale hrozí mu, že dny bude muset trávit v obýváku. Jako neočkovaný nebude smět v Rakousku s rodinou lyžovat nebo třeba jít do restaurace. "Principiálně mi ale vadí hlavně to, že EU něco schválí a jedna vláda si pak mýrnyx týrnyx rozhodne něco jiného. Je to výsměch společným pravidlům," je přesvědčený Ondřej Šňupárek.

"Absurdní odpověď"

Čech se proto kvůli tomu obrátil přímo na Evropskou komisi. "Vyjadřuji svůj hluboký nesouhlas s rozhodnutím rakouské vlády neuznávat vakcínu Johnson & Johnson (…). Jde o diskriminační postup. Prosím, konejte," napsal Šňupárek všem členům komise do on-line formuláře, který tato instituce nabízí jako způsob, jak ji mohou občané EU kontaktovat.

Odpověď přišla nečekaně rychle, druhý den. Komise v ní na několika řádcích konstatuje, že nemůže v zásadě nic dělat a Čech má prostě smůlu. "Legislativa týkající se očkování je národní kompetencí. Komise tu nemá svrchované pravomoci," napsala.

Šňupárkovi odpověď přijde absurdní. "Proč tam v tom případě Evropská komise je, když si nemůže vynutit na národních vládách koordinaci?" kontruje. On sám situaci vyřeší - nechá se přeočkovat, jakmile to půjde. Česká vláda nově zkrátila možnost posilující dávky po Janssenu na dva měsíce.

"Je to ale špatně z hlediska krizového řízení pandemie, z hlediska důvěryhodnosti EU. V Rakousku lze na českou občanku žít, koupit si tam nemovitost, dát děti do škol. Ale nelze mít stejná pravidla platnosti schválených vakcín," kroutí hlavou Ondřej Šňupárek. 

Platnost na devět měsíců

Na redakci deníků Aktuálně.cz a Hospodářských novin se mezitím obrátili další lidé očkovaní vakcínou Janssen, kteří plánovali pobyt v Rakousku. Je a řadu dalších Brusel nepotěší. Komisař pro otázky spravedlnosti Didier Reynders tento týden ve čtvrtek přiznal, že různý přístup vlád k platnosti očkování "ohrožuje důvěru lidí ve vakcinaci a také samotný volný pohyb v EU".

Komise proto doporučila, aby standardní doba platnosti očkování všemi čtyřmi uznanými látkami včetně Janssenu byla devět měsíců. Poté musí jít člověk na posilující dávku, aby jeho covid pas nadále platil. Samotný Reynders ale připustil, že i když se na devíti měsících platnosti vakcinace státy shodnou, pořád půjde jen o "doporučený postup." Jednotlivé země se od něj budou moci odchýlit.

"Covid certifikáty se osvědčily, ale aby mohly dál fungovat, je zásadní, aby v EU platila jednotná pravidla ohledně doby bezinfekčnosti a nutnosti posilujících dávek," dodává europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO), který se tématem covid pasů zabývá.

Video: Stát měl očkování nařídit už v létě, říká Šebo

Povinné očkování by bylo svobodnější než teď lidem bez vakcíny zakazovat hospodu nebo chodit na koncert, míní mikrobiolog Peter Šebo. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko připravuje národní strategii boje proti antisemitismu, řekl Lipavský

Ministerstva zahraničí a vnitra, další resorty a židovské organizace připravují národní strategii boje proti antisemitismu. Soustředit se bude na legislativní opatření, vzdělávání a boj s nenávistnými projevy na internetu. Ve videopříspěvku na čtvrteční připomínce mezinárodního dne památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

"Připomínání tragédie holokaustu a uchovávání svědectví o něm nás učí lépe rozpoznávat nebezpečné tendence, které se mohou proměnit v hrůzný konec," uvedl šéf diplomacie.

Z výzkumu o projevech antisemitismu a extremismu v Česku podle Lipavského vyplývá, že je v zemi poměrně nízký počet registrovaných incidentů s antisemitským podtextem. "Na to můžeme být hrdí, nicméně i u nás dochází k nárůstu počtu projevů antisemitismu a dalších forem rasové nesnášenlivosti na internetu. To se dotýká i romské menšiny," dodal ministr. Právě tím zdůvodnil vznik nové národní strategie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy