Je to on. Matka džihádského Johna poznala hlas na nahrávce

ČTK ČTK
2. 3. 2015 20:45
Rodiče prý byli se svým synem naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie.
Mohammed Emwazi na nahrávce Islámského státu.
Mohammed Emwazi na nahrávce Islámského státu. | Foto: Reuters

Londýn - Matka muže označovaného jako džihádský John bezpečně poznala hlas svého syna na nahrávce pořízené radikály z Islámského státu (IS). Uvedla to dnes stanice BBC, podle níž byl Mohammed Emwazi se svými rodiči žijícími v Británii v kontaktu ještě v roce 2013.

Americká a britská média minulý týden s odvoláním na úřední zdroje informovala, že Emwazi je maskovaným mužem, který na videozáznamech zavraždil nejméně tři západní rukojmí IS.

Jeho matka nyní prohlásila, že ihned poté, co viděla nahrávku s vraždou amerického novináře Jamese Foleyho pořízenou loni v srpnu, poznala hlas svého sedmadvacetiletého potomka. Ghania Emwaziová to řekla kuvajtským vyšetřovatelům, kteří pátrají po možných indiciích z minulosti tamního rodáka naznačujících jeho radikalizaci.

Emwaziho rodina, žijící střídavě v Británii a Kuvajtu, však podle britských médií na svůj objev úřady tehdy zřejmě neupozornila.

Rodiče prý byli se svým synem naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie. "Den co den doufám ve zprávu o jeho smrti," řekl podle zdrojů listu Daily Telegraph vyšetřovatelům Emwazi senior, prý viditelně rozezlený činy svého syna.

Emwaziho rodiče mají britské i kuvajtské občanství, jejich syn však žil v zemi pouze do svých šesti let a pak vyrůstal v Londýně. Kuvajtské úřady tvrdí, že není občanem země, kterou po odchodu do Británie navštívil ještě v roce 2010. Právě okolnosti této cesty nyní Kuvajt zkoumá.

Muž identifikovaný úřady jako Emwazi stojí podle nahrávek kromě Foleyho smrti i za vraždami dalšího amerického novináře Stevena Sotloffa a britského humanitárního pracovníka Alana Henninga.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy