reklama
 
 

Je to on. Matka džihádského Johna poznala hlas na nahrávce

2. 3. 2015 20:45
Rodiče prý byli se svým synem naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie.

Londýn - Matka muže označovaného jako džihádský John bezpečně poznala hlas svého syna na nahrávce pořízené radikály z Islámského státu (IS). Uvedla to dnes stanice BBC, podle níž byl Mohammed Emwazi se svými rodiči žijícími v Británii v kontaktu ještě v roce 2013.

Americká a britská média minulý týden s odvoláním na úřední zdroje informovala, že Emwazi je maskovaným mužem, který na videozáznamech zavraždil nejméně tři západní rukojmí IS.

Jeho matka nyní prohlásila, že ihned poté, co viděla nahrávku s vraždou amerického novináře Jamese Foleyho pořízenou loni v srpnu, poznala hlas svého sedmadvacetiletého potomka. Ghania Emwaziová to řekla kuvajtským vyšetřovatelům, kteří pátrají po možných indiciích z minulosti tamního rodáka naznačujících jeho radikalizaci.

Emwaziho rodina, žijící střídavě v Británii a Kuvajtu, však podle britských médií na svůj objev úřady tehdy zřejmě neupozornila.

Rodiče prý byli se svým synem naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie. "Den co den doufám ve zprávu o jeho smrti," řekl podle zdrojů listu Daily Telegraph vyšetřovatelům Emwazi senior, prý viditelně rozezlený činy svého syna.

Emwaziho rodiče mají britské i kuvajtské občanství, jejich syn však žil v zemi pouze do svých šesti let a pak vyrůstal v Londýně. Kuvajtské úřady tvrdí, že není občanem země, kterou po odchodu do Británie navštívil ještě v roce 2010. Právě okolnosti této cesty nyní Kuvajt zkoumá.

Muž identifikovaný úřady jako Emwazi stojí podle nahrávek kromě Foleyho smrti i za vraždami dalšího amerického novináře Stevena Sotloffa a britského humanitárního pracovníka Alana Henninga.

autor: ČTK | 2. 3. 2015 20:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama