Je to oficiální. MH370 havaroval, oznámila Malajsie

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 29. 1. 2015 12:46
Boeing 777 záhadně zmizel loni začátkem března. Co se s ním stalo, není známo. Prohlášení ale otevírá lidem cestu k odškodnění.
Pátrání nikam nevedlo.
Pátrání nikam nevedlo. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Malajsijský Boeing 777, který se loni začátkem března ztratil někde nad Indickým oceánem, havaroval.

"S těžkým srdcem a nejhlubším zármutkem jsme oficiálně prohlásili let MH370 společnosti Malaysia Airlines za havarovaný," oznámil v televizi Azharuddin Abdul Rahman, šéf malajsijského Úřadu pro civilní letectví.

Podle něj lze předpokládat, že všech 239 lidí, kteří byli na palubě boeingu, zahynulo.

Agentura AP upozorňuje, že verdikt úřadu otevírá příbuzným cestu domáhat se odškodného.

Někteří příbuzní obětí dostali už loni od pojišťoven počáteční odškodné 50 000 dolarů (1,2 milionu Kč). Úřady jim však sdělily, že ohledně plného odškodného je třeba vyčkat, dokud nebude letadlo definitivně prohlášeno za ztracené.

Nalezení letounu zůstává prioritou

Zmizení letounu nicméně dodnes zůstává neobjasněnou záhadou. Měl letět do Pekingu, ale po startu zamířil  opačným směrem na jih.

Rahman ujistil, že nalezení letounu "zůstává prioritou".

Stroj zmizel z obrazovek radarů v noci na 8. března 2014. Dosavadní vyšetřování naznačuje, že se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží poté, co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Vyrojila se ovšem i řada konspiračních teorií. Podle jedné je údajně možné, že boeing na dálku "unesli" hackeři a poté ho sestřelili Američané kvůli obavě z ohrožení vojenské základny na ostrově Diego Garcia. Americká vláda takovou možnost popírá.

Jiná teorie předpokládá, že jde o jakýsi experiment podle vzoru televizního seriálu Lost.

Speciální plavidla prohledala už pětinu nově vymezené zóny u australských břehů, kam se podle expertů stroj pravděpodobně zřítil, žádné trosky ale nenašla. Hledání potrvá nejméně do května příštího roku. Stroj se zřítil v jedné z nejodlehlejších oblastí planety, kde se i nákladní lodě objevují výjimečně.

Vyšetřovatelé nemají žádné vysvětlení pro změnu trasy. Podezření padlo na kapitána, ale jeho rodina takové spekulace odmítá.

Pro společnost Malaysia Airlines byl loňský rok katastrofou, protože její další letadlo bylo sestřeleno v červenci nad válečnou zónou na Ukrajině.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy