reklama
 
 

Trump: Zpráva o mém vydírání je vymyšlená. Za hackery stálo Rusko, Putin se do toho neměl pouštět

AKTUALIZOVÁNO 11. 1. 2017
Donald Trump rázně odmítl obvinění amerických tajných služeb, podle kterých má Kreml kompromitující materiály, kterými ho může vydírat. Řekl na první tiskové konferenci od svého zvolení prezidentem USA v listopadu 2016. Televizní stanice CNN i další média odkazují na prozatím neověřenou zprávu amerických tajných služeb, podle které má ruská vláda na Trumpa kompromitující materiály osobní i finanční povahy, které by mohla v budoucnu využít.

New York – Nový americký prezident Donald Trump před novináři rázně odmítl, že by měl v minulosti v Rusku jakékoli dluhy nebo jiné obchodní aktivity, skrze které by mohl být vydírán.

Jde podle něj o "nesmysl" a "strašnou skvrnu" na cti těch novinářů, kteří obvinění s odkazem na americké tajné služby zveřejnili. "Taková věc nikdy neměla být napsaná, nikdo ji neměl vypustit do světa," dodal Trump na první veřejné tiskové konferenci od svého zvolení.  

Nový prezident USA reagoval na zprávy některých amerických médií, citujících zprávu tamních zpravodajských služeb, podle kterých ruská rozvědka na Trumpa v minulosti shromáždila kompromitující materiál osobní i finanční povahy. Skrze něj ho pak chtěla v budoucnu vydírat. Kreml ve středu toto obvinění popřel.

Publikované informace jsou podle Donalda Trumpa vymyšlené a dala je dohromady skupina jeho "nemocných odpůrců".  Vůči Rusku nemá žádné závazky, uvedl Trump. S Ruskou federací ho nespojují žádné smlouvy ani žádné půjčky.

Trump dal ve středu průchod svému hněvu vůči reportérům televize CNN, která informaci o údajných kompromitujících materiálech spolku se serverem BuzzFeed zveřejnila. Budoucí prezident odmítl zpravodaji CNN Jimu Acostovi dát slovo.

"Vy ne, vy ne, vaše organizace je příšerná," okřikl Trump novináře, který se ve vzrušené atmosféře zoufale snažil položit otázku. "Nebuďte hrubý, nedovolím vám otázku, vydáváte vymyšlené zprávy," řekl Trump.

CNN, která je největší světovou zpravodajskou televizí, po tiskové konferenci vydala prohlášení, v němž svůj postup hájí. Informace byla podle vedení CNN "pečlivě zdrojovaná" a "výrazně se odlišovala od rozhodnutí serveru BuzzFeed publikovat nepodložený dokument". CNN na rozdíl od serveru obsah kompromitujícího dokumentu nezveřejnila ani z něj necitovala. Informovala jen o tom, že existuje a že o něm Trumpa informovali šéfové tajných služeb.

"Vstřícnost Kremlu je bonus"

Budoucí šéf Bílého domu ve středu připustil, že Rusko stálo za hackerskými útoky na USA během nedávných prezidentských voleb. Těch se ale podle něj dopouštějí i jiné země, například Čína. Americká Demokratická strana, na kterou primárně cílily útoky ruských hackerů, na rozdíl od republikánů nedostatečně chránila své počítačové servery před kybernetickými útoky, dodal Trump.

Ruský prezident Vladimir Putin se do hackerských útoků podle Trumpa neměl pouštět. Budoucí prezident ale nevěří, že se k nim Rusko znovu uchýlí.

Vstřícnost ze strany Kremlu vůči své osobě bere Donald Trump jako "bonus". Není si jistý, zda dokáže vyjít s Putinem, Spojené státy se ale podle něj musí pokusit o "nový vztah" s touto zemí, uvedl na tiskové konferenci.

Rusko podle Trumpa nyní bude respektovat Spojené státy víc, než za vlády kteréhokoli jiného amerického prezidenta.

"Mexika si vážím, za zeď zaplatí daněmi nebo hotovostí"

Trump ve středu zopakoval, že Mexiko zaplatí za protiimigrační zeď vybudovanou na hranicích s USA daněmi nebo hotovostí. Jednání s Mexikem, kterého si prý váží, začne bezprostředně po inauguraci.

Zeď na hranicích s Mexikem byla jedním z hlavních témat Trumpovy volební kampaně. Budoucí prezident původně tvrdil, že neprostupná dvoumetrová zeď bude vybudována po celé délce hranic. Později připustil, že hranici mohou na některých místech místo zdi chránit elektronické prostředky a mexická vláda že za stavbu zdi může zaplatit později. Jižní americký soused veškeré podobné scénáře odmítá.

Se stavbou prý zvolený prezident nehodlá váhat. "Mohl bych čekat rok či půldruhého, než dokončíme jednání s Mexikem, které začne hned po inauguraci. Ale já čekat nechci," prohlásil Trump. "Mexiko nám nějakým způsobem (náklady) nahradí," konstatoval.

Trumpovy firmy budou řídit synové a manažeři

Trump rovněž prostřednictvím své advokátky oznámil, že svůj majetek převede před inaugurací do fondu. Firmy budou řídit jeho synové a manažeři, žádné nové obchody firem s cizinou uzavřeny nebudou. Dcera Ivanka se ve Washingtonu bude starat o rodinu.

Předání majetku do fondu je podle Trumpovy advokátky Sheri Dillonové lepší řešení, než prodej. Prezident se prý nehodlá zbavit jmění, které pracně vybudoval. Trump chce dát jasně najevo, že prezidentského úřadu nehodlá zneužít k osobnímu obohacení.

O svých záměrech, jak konflikt zájmů řešit, chtěl Trump informovat už na tiskové konferenci plánované na polovinu prosince, ale schůzku s novináři se rozhodl zrušit. Ukázalo se prý, že problém je příliš složitý.

Amerika čeká, jaké bude uvedení Donalda Trumpa do funkce prezidenta. Užije si tři plánované bály? ptá se šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek. | Video: Pavel Tomášek |  04:27

autoři: Zahraničí, ČTK | 11. 1. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama