Je to jen fraška, Barma lže. Rodinu rohingských uprchlíků jsme nevrátili, tvrdí Bangladéš

ČTK ČTK
16. 4. 2018 10:35
Podle sobotního prohlášení barmské vlády se do země vrátila první rodina rohingských uprchlíků. To ale Bangladéš odmítá s tím, že těchto pět lidí na jeho území nikdy nebylo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dháka - Vláda Bangladéše v pondělí odmítla sobotní tvrzení Barmy, že došlo k repatriaci první rodiny z řad muslimských Rohingů, kteří od loňského srpna prchali z barmského Arakanského státu před násilím. Barma o víkendu oznámila, že uprchlickým centrem na západě země prošla pětičlenná muslimská rodina. Ta ale podle Bangladéše nikdy na jeho území nedorazila, informovala agentura AP.

Od loňského léta uteklo z Barmy do Bangladéše na 700 000 příslušníků muslimské menšiny Rohingů poté, co armáda a polovojenské oddíly spustily operaci označovanou mnohými za etnickou čistku v reakci na útoky muslimských povstalců.

V lednu se obě země dohodly na tom, že uprchlíci by se měli z Bangladéše vrátit do dvou let.

Podle sobotního prohlášení barmské vlády se do města Maundo nedaleko hranice s Bangladéšem vrátila první rodina rohingských uprchlíků. Komuniké uvádělo, že navrátilci přišli do uprchlického centra, prošli imigrační a zdravotní kontrolou a byly jim poskytnuty základní prostředky, rýže, sítě proti moskytům, přikrývky, oblečení a kuchyňské potřeby.

Bangladéšský ministr vnitra Asaduzzaman Chán ale nyní uvedl, že tvrzení o repatriaci bylo "nepravdivé", protože dotyčná rodina předtím na bangladéšském území vůbec nebyla. Podle Chána nešlo ze strany Barmy o "nic než frašku".

"Toto nelze žádným způsobem nazývat repatriací. Žádná repatriace se nekonala. Bangladéš se toho nijak neúčastnil," řekl AP bangladéšský komisař pro pomoc uprchlíkům Abul Kalam.

Na fotkách zveřejněných barmskými úřady dostává pětice "muslimů" takzvané "národní verifikační karty", což je druh dokladu totožnosti, který ale majitelům nezajišťuje občanství. To je Rohingům v Barmě dlouhodobě odepíráno a členové menšiny zde nemohou volit nebo se svobodně pohybovat.

Snímek poskytnutý barmskými úřady, na kterém jsou údajně první rohingští uprchlíci, co se vrátili domů.
Snímek poskytnutý barmskými úřady, na kterém jsou údajně první rohingští uprchlíci, co se vrátili domů. | Foto: ČTK

Podle představitelky OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursuly Müllerové, která Barmu nedávno navštívila, země není na návrat uprchlíků připravena. Müllerová poukázala na trvale nedostatečný přístup ke zdravotnickým službám a podmínky v táborech označila za žalostné. Pro lídry Rohingů v táborech v Bangladéši jsou také nepřijatelné speciální průkazy totožnosti, napsal zpravodajský web BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy