Je to dnes jiná Amerika, než jakou jsme znali, říká starosta z rozdělené Pensylvánie

Radka Zítková Radka Zítková
Aktualizováno 7. 11. 2020 19:09
Jeden z největších soubojů o hlasy se do poslední chvíle odehrával v Pensylvánii. Donald Trump tu dlouho vedl, v pátek ho ale po sečtení části korespondenčních hlasů ve Filadelfii těsně předstihl demokrat Joe Biden. Na mnoha místech v Pensylvánii se sčítalo do noci a atmosféra je vyhrocená. Aktuálně.cz se spojilo se starostou jednoho z měst, které je politicky rozdělené napůl.
Město Milford leží v Pensylvánii, je ale na hranici se státy New York a New Jersey.
Město Milford leží v Pensylvánii, je ale na hranici se státy New York a New Jersey. | Foto: Sean Strub

Tisícové město Milford je po většinu roku klidná oáza v lesích a častý únik pro obyvatele dvě hodiny vzdáleného New Yorku. Jeho hlavní třídu lemují kavárny, galerie, antikvariáty, je oblíbené mezi umělci. Letos tu ale stejně jako v dalších částech Pensylvánie venkovskou idylku vystřídal tvrdý politický boj.

Milford leží u hranice s dalšími dvěma státy. Zatímco hned za mostem ve státě New York se představitelé kampaně Joea Bidena ani Donalda Trumpa skoro neukázali a za řekou v New Jersey si voliči stěžovali na nedostatek billboardů obou kandidátů, Milford v Pensylvánii se ocitl ve středu volebního klání. Trump i Biden si dopředu uvědomovali, že malá města v Pensylvánii jsou klíčová, a vysílali do nich členy svého týmu.

Prezidentův syn Eric Trump na předvolebním mítinku v Milfordu na konci září 2020 (Záběr z videa)
Prezidentův syn Eric Trump na předvolebním mítinku v Milfordu na konci září 2020 (Záběr z videa) | Foto: Sean Strub

Přímo v Milfordu měsíc před volbami k davům promlouval prezidentův syn Eric Trump. Vítali ho fanoušci v kšiltovkách s nášivkami "Make America Great Again", v rukou americké vlajky.

"Chtějí zákon a pořádek, chtějí jistoty, nízké daně, skvělou ekonomiku a skvělé platy a přesně za tím můj otec stojí," komentoval následně návštěvu Trumpův syn pro místní média. 

Trumpovi voliči mu dávají za pravdu. "Za Obamy jsem si nemohl vydělat tolik, jako si vydělávám teď," řekl pro NBC zahradník Gerald. "Vadí mi, že demokraté pořád Trumpa kritizují, to oni jsou ti negativní. I přes všechny jeho chyby Donalda Trumpa miluji, věřím, že pracuje pro nás, pro lidi," uvedla pro NBC obyvatelka města Tammy. Oba současného prezidenta volili už v roce 2016. Tehdy Trump v okrsku Pike, kam Milford spadá, získal 61 procent hlasů. Před ním tu vítězil Barack Obama.

Atmosféra ve městě je vypjatá

Právě díky Pensylvánii Trump podle mnoha komentátorů před čtyřmi lety vyhrál, a právě proto tu atmosféra byla - a stále ještě je - víc než vypjatá. "Viděli jsme tu spoustu agrese, vyhrožování a jednoduše nevraživosti, o něco více ze strany Trumpových podporovatelů," říká pro Aktuálně.cz tři dny po volbách starosta Milfordu, demokrat Sean Strub. "Letos to bylo víc než jen dětinské kradení politických billboardů z trávníků. Zaznamenali jsme i přítomnost krajní pravice."

Sean Strub je starosta města Milford v Pensylvánii. Jedním z míst, kde byla ostrá předvolební kampaň a kde je podpora Bidena a Trumpa téměř vyrovnaná.
Sean Strub je starosta města Milford v Pensylvánii. Jedním z míst, kde byla ostrá předvolební kampaň a kde je podpora Bidena a Trumpa téměř vyrovnaná. | Foto: Sean Strub

Sám Strub podporoval Bidena a i on si ceduli s jeho jménem dal před svůj dům. Několikrát. "Myslím, že hodně lidí tu před čtyřmi lety volilo Trumpa spíše z protestu, nevěřili, že vyhraje. Teď tu ale registrovali mnoho svých příbuzných, přesvědčovali své sousedy, kteří třeba dříve nevolili, aby mu dali hlas," dodává s tím, že Trumpova podpora tu letos byla silnější, viditelnější a "fanatičtější" než v posledních volbách.

Třetina voličů zvolila korespondenční hlasy

O volební noci Strub zůstal vzhůru do dvou do rána. Těsný výsledek očekával, průzkumům příliš nevěřil. Tušil, že zásadní roli budou mít korespondenční hlasy. "V tomto okrsku poštou hlasovala zhruba třetina voličů, převážně ze strany demokratů," říká starosta.

To potvrzuje i zkušenost Randalla Browna, který žije kousek za městem. V úterý v Milfordu pracoval ve volební komisi stejně jako několikery volby předtím. "Osobní účast byla viditelně nižší než třeba u první volby Obamy, spousta lidí prostě hlasovala poštou," říká pro Aktuálně.cz. Příklad má i ve své rodině - jeho manželka i dva synové volili korespondenčně, on jako jediný osobně.

Donald Trump v tomto okrsku vyhrál s 59 procenty, v Pensylvánii a celonárodně ale prohrál. Na průběh sčítání v celém státě si už prezident stěžoval u soudu - a to ještě před tím, než se v průběžném pořadí dostal v Pensylvánii za Bidena. 

"Cítím teď takový mix radosti a úlevy, protože věřím, že Biden celkově zvítězí. Je ale bolestivé pozorovat, jak se Trump chová neprezidentsky a nechystá se k běžnému slušnému předání moci. I jeho syn v Milfordu vyzýval k netoleranci Bidenových stoupenců. Je to nyní jiná Amerika, než jakou jsme ji znali v předchozích letech," dodává Strub. 

Video: Trump vyzývá k občanským povstáním, hraje si s ohněm, říká Anýž pro DVTV

Změnil jsem názor, Biden má teď blíž k vítězství, kvůli dopočítávání hlasů obrátil, výsledky voleb budou známy do zítřka, říká Daniel Anýž. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy