Arenberger připouští očkování Sputnikem. Vše o vakcíně, která rozděluje Česko

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 4. 2021 6:19
Podle opozice i politologů byl důvodem odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného jeho odmítavý postoj k nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Jeho nástupce Petr Arenberger chce na stanovisko EMA počkat také, zároveň by ale využil šance experimentovat i s neschválenou látkou. Je preparát bezpečný? A kde všude se s ním už očkuje?
Adenoviry ve vakcíně Sputnik V.
Jak funguje ruská vakcína Sputnik V | Video: Aktuálně.cz, Reuters

Na jakém principu Sputnik funguje?

Sputnik V je velmi podobný již používané a v Evropě schválené očkovací látce od britské firmy AstraZeneca, vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Obsahuje takzvané adenoviry (konkrétně typy Ad5 a Ad26), které se pro účely očkování zkoumají už řadu let. První skutečně používanou vakcínou na podobném principu se ale stala až vloni látka proti ebole. Vědeckým základem se tedy Sputnik zásadně liší od dalších už používaných covidových vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna. 

Adenoviry, které jinak způsobují rýmu, ruští vývojáři geneticky upravili, aby se dokázaly dostat do lidského organismu, ale dál se nemnožily. Tělo si je zapamatuje jako "škůdce", a když se pak setká se skutečným nebezpečím - covidem 19 -, dokáže se mu ubránit.

Vakcína se podává ve dvou dávkách (v každé je jeden typ adenoviru) a podobně jako u ostatních očkování proti covidu-19 zatím není jasné, jak dlouhou ochranu poskytuje. Schopnost těla bránit se tedy může po několika měsících ochabnout. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Jeden člověk zemřel po nehodě dvou motorek a auta na Chomutovsku

Po nedělní srážce dvou motocyklů a osobního automobilu ve Strupčicích na Chomutovsku jeden z motorkářů podlehl vážným zraněním, další dva lidé jsou zranění. 

"Jeden motorkář utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl," uvedl uvedl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Dodal, že motocyklistku a řidiče vozu transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy