V Americe řádí "piráti z verand". Kradou vánoční balíčky, které tam nechali doručovatelé

Daniel Anýž Daniel Anýž
22. 12. 2017 14:00
Každý třetí Američan už zažil, že přede dveřmi nenašel svůj doručený balíček. Někdo ho totiž ukradl. Právě před Vánocemi jsou "piráti z verand" nejaktivnější.
Pokus o krádež balíčku. | Video: Youtube.com / TheBlankBox

Memphis - Většina lidí si o Vánocích dárky dává, ale jsou i tací, kteří si je berou.

Třeba ze zápraží bytů a verand rodinných domků, kde je předtím zanechal pošťák nebo zásilková služba. Což je zcela běžný způsob doručení ve Spojených státech. Když adresát není doma, balíček se nechá ležet přede dveřmi.

Jenže například Lauren Kribbsová z Memphisu je jednou z těch, co mají špatné zkušenosti. Podle zprávy od firmy UPS jí byl její balíček doručen, když byla v práci. Po návratu domů ho ale před dveřmi nenašla.

Byl to letos před Vánoci už druhý dárek pro jejího syna Huntera, který jí někdo ukradl. "Jsem tak zklamaná. Nic tady není, nikde nic není," postěžovala si žena reportérovi amerického listu Houston Chronicle. Je svobodnou matkou a tohle prý byly jediné dva dárky pro syna, které si mohla dovolit.

Pro Lauren Kribbsovou by mohlo být asi jen sotva útěchou, že v tom není zdaleka sama. Tuhle nepříjemnou zkušenost s krádeží doručené zásilky má právě před Vánoci stále více lidí. Deník USA Today cituje výzkum společnosti Xfinity Home, podle kterého to už každý třetí Američan zažil.

Je stále víc co krást

"Prostě je stále více balíčků k ukradení," říká Angela Sandsová, mluvčí policejního oddělení v Lincolnu v Nebrasce. Lupičům vyhovuje kombinace rozmachu nakupování přes internet, se kterým se dramaticky zvýšil objem doručovaného zboží, a předvánoční sezony.

Před pěti lety rozvezla firma UPS, jedna z největších amerických doručovacích služeb, před Vánocemi po USA okolo pěti set milionů zásilek. Letos to bude podle odhadů o polovinu víc, 750 milionů balíčků.

"A výsledkem je, že tu máme jeden z nejjednodušších způsobů, jak něco ukrást," komentuje pro deník New York Times Nirav Tolia, šéf společnosti Nextdoor. Ta provozuje stejnojmennou sociální síť, na které se mohou propojit lidé z jednoho sousedství.

Tyto krádeže nejsou ale žádnou novinkou, už před před pár lety se jejich pachatelé dočkali označení "porch pirates", čili "piráti z verand". U některých jde o příležitostný lup, jiní se však na verandy přímo specializují.

V autě sledují dodávky doručovacích firem, jako jsou UPS a FedEx, a nestřežené balíčky sbírají. Například zmíněné policejní oddělení v Lincolnu před pár dny zadrželo dva zloděje, kteří měli v autě přes třicet ukradených zásilek.

Oběti vrací úder

Každá akce ovšem vyvolává reakci a Američané se začínají pirátům z verand bránit. Třeba kamerami nad zápražím, jejichž záznamy pak sdílejí například prostřednictvím sítě Nextdoor.

Firma Ring, která nabízí bezpečnostní kamerové systémy, si z těchto videí s vyplašenými nebo dokonce zadrženými zloději udělala na svém webu reklamu.

Pokus o krádež balíčku. | Video: Youtube.com / TheBlankBox

Což praktikuje i soukromý podnikatel Jaireme Barrow z Tacomy ve státě Washington. Když ho přestalo bavit, že se mu ode dveří ztrácely balíčky, rozhodl se, že přišel čas vyřídit si s lapky účty.

"Přemýšlel jsem, jak je mohu vyplašit, aby balíček nechali na pokoji a už se k mé verandě nikdy nevrátili," vysvětlil Barrow pro deník Washington Post. Nakonec ho napadlo, že "když po vás někdo vystřelí, tak to docela vystraší a přinutí vás to si věci rozmyslet".

Vyrobil proto atrapy zásilek. Když někdo na zápraží krabici zvedne, vybuchnou pod ní slepé patrony.

Tričko "Nesahej na můj balíček".
Tričko "Nesahej na můj balíček". | Foto: TheBlankBox

Jak dobře to funguje, se lze přesvědčit na YouTube, kam Barrow dává záznamy úspěšně vyděšených zlodějíčků. Ze svého nápadu čtyřiatřicetiletý Barrow vytěžil zdroj obživy, na webové stránce jeho firmy TheBlankBox si lze kromě nástražných balíčků objednat například i varovná trička.

Návnadu i s navijákem

O dost sofistikovanější návnadu než slepé patrony vyzkoušeli lidé z města Campbell nedaleko San Franciska v Kalifornii. Do nastražených balíčků umístili s vědomím tamních policistů sledovací zařízení.

Jakmile bylo s balíčkem hnuto, policie si jela pro pachatele.

"Chtěli jsme, aby se vědělo, že kterýkoli balíček v Campbellu může být návnadou," vysvětlil kapitán tamní policie Gary Berg pro deník USA Today.

Akce byla úspěšná, balíčky se už neztrácejí. Pouze se prý objevily námitky, zda tento postup není narušením soukromí zlodějů.

"Když si berete něco, co vám nepatří, nemůžete čekat žádnou starost o vaše soukromí," vysvětluje ale kapitán Berg, že s touto výhradou byli rychle hotovi.

I v Americe příležitost dělá zloděje

Se všemi piráty z verand v USA ale zřejmě nepůjde tak snadno zatočit. Nakupování po internetu stále roste. Podle opakovaných výzkumů agentury Pew Research Center v roce 2000 nakupovala na internetu pětina Američanů, letos už je to 80 procent.

A jak bude přibývat doručovaných zásilek, bude asi i více krádeží. Nejvíce před Vánoci.

"Když vytvoříte více příležitostí, a to se v době svátků přirozeně děje, můžete očekávat, že případů krádeží přibude," potvrdil Eric Johansen, šéf policie z Peekskill ve státě New York, pro list USA Today.

Video: Rodina prezidenta Donalda Trumpa slaví své první Vánoce v Bílem domě. Výzdobu navrhla první dáma Melanie Trumpová

Rodina prezidenta Donalda Trumpa slaví své první Vánoce v Bílem domě. Výzdobu navrhla první dáma Melanie Trumpová. | Video: whitehouse.gov
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy