Je partnerem pro změny, představil Obama viceprezidenta

gaz, Red Zah
23. 8. 2008 23:58
Demokratickým druhým mužem USA by byl Joseph Biden
Barack Obama (vlevo) a Joe Biden
Barack Obama (vlevo) a Joe Biden | Foto: Reuters

Washington - Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama oznámil médiím, že o viceprezidentské křeslo se s ním bude ucházet senátor Joseph Biden, a jen několik hodin nato už se oba představili na prvním společném předvolebním mítinku ve Springfieldu v Illinois.

Na místě, kde před rokem a půl Obama svůj boj o Bílý dům odstartoval, ho představil jako muže vysokých mravních kvalit a úctyhodné minulosti. Přestože strávil na Capitolu 30 let, je podle něj tím správným partnerem pro změny.

"Třicet let mění Washington, ale Washington nezměnil jeho," prohlásil a ocenil, že Bidenovo srdce a hodnoty jsou svázány se střední třídou. To je ostatně podle pozorovatelů jeden z důvodů, proč ho také upřednostnil před Hillary Clintonovou.

Měl by mu pomoci u středostavovských a dělnických voličů a zároveň mu krýt záda v zahraniční politce. Pětašedesátiletý právník Biden, syn prodavače aut, je dlouholetým senátorem za Delaware.

Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 1972. Specializuje se právě na zahraniční politiku a armádu a je předsedou senátního zahraničního výboru.

Čtěte také: Blog Pavla Tomáška: Obama volil moudře

V roce 2002 podpořil americkou invazi do Iráku, brzy však americké armádní i politické vedení začal kritizovat za nezvládnutí situace.

"Člověka poznáte, když s ním diskutujete. A já jsem poznal, že má vizi a odvahu udělat z téhle země lepší místo," řekl na Obamovu adresu.

Prezidentské volby se v USA uskuteční v listopadu. Kandidát demokratů Barack Obama se v nich střetne s republikánem Johnem McCainem. Ten oznámí svého kandidáta na post viceprezidenta příští týden.

Nechci přikyvovače

Jak Obama řekl už před mítinkem v rozhovoru pro televizní stanici CBS, na post viceprezidenta hledal někoho, kdo by jej mohl v případě potřeby nahradit na postu hlavy státu a pomohl mu vládnout.

"Třetím kritériem pro mě byla nezávislost. Chci, aby to byl někdo, kdo dokáže stimulovat mé myšlení a nebude pouze přikyvovačem, co se určování politické linie týče," řekl Obama.

Na to, kdo bude viceprezidentským kandidátem černošského senátora, byla soustředěna velká pozornost. O funkci stála Obamova konkurentka z primárek Clintonová.

Analytici upozorňovali, že pokud zvolí Obama někoho jiného, může to vyvolat nevoli stoupenců bývalé první dámy, kterou ve stranickém hlasování o kandidáta na prezidenta porazil jen velmi těsně.

Největší pesimisté se obávají, že by dokonce část demokratů mohla v tomto případě hlasovat pro republikány.

Jméno viceprezidentského kandidáta bylo každopádně očekáváno s napětím. Největší šance se připisovaly právě delawarskému senátorovi Bidenovi a virginskému guvernérovi Timu Kaineovi.

Někteří doufali, že by to mohl být i bývalý viceprezident Al Gore.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy