Je partnerem pro změny, představil Obama viceprezidenta

gaz, Red Zah
23. 8. 2008 23:58
Demokratickým druhým mužem USA by byl Joseph Biden
Barack Obama (vlevo) a Joe Biden
Barack Obama (vlevo) a Joe Biden | Foto: Reuters

Washington - Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama oznámil médiím, že o viceprezidentské křeslo se s ním bude ucházet senátor Joseph Biden, a jen několik hodin nato už se oba představili na prvním společném předvolebním mítinku ve Springfieldu v Illinois.

Na místě, kde před rokem a půl Obama svůj boj o Bílý dům odstartoval, ho představil jako muže vysokých mravních kvalit a úctyhodné minulosti. Přestože strávil na Capitolu 30 let, je podle něj tím správným partnerem pro změny.

"Třicet let mění Washington, ale Washington nezměnil jeho," prohlásil a ocenil, že Bidenovo srdce a hodnoty jsou svázány se střední třídou. To je ostatně podle pozorovatelů jeden z důvodů, proč ho také upřednostnil před Hillary Clintonovou.

Měl by mu pomoci u středostavovských a dělnických voličů a zároveň mu krýt záda v zahraniční politce. Pětašedesátiletý právník Biden, syn prodavače aut, je dlouholetým senátorem za Delaware.

Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 1972. Specializuje se právě na zahraniční politiku a armádu a je předsedou senátního zahraničního výboru.

Čtěte také: Blog Pavla Tomáška: Obama volil moudře

V roce 2002 podpořil americkou invazi do Iráku, brzy však americké armádní i politické vedení začal kritizovat za nezvládnutí situace.

"Člověka poznáte, když s ním diskutujete. A já jsem poznal, že má vizi a odvahu udělat z téhle země lepší místo," řekl na Obamovu adresu.

Prezidentské volby se v USA uskuteční v listopadu. Kandidát demokratů Barack Obama se v nich střetne s republikánem Johnem McCainem. Ten oznámí svého kandidáta na post viceprezidenta příští týden.

Nechci přikyvovače

Jak Obama řekl už před mítinkem v rozhovoru pro televizní stanici CBS, na post viceprezidenta hledal někoho, kdo by jej mohl v případě potřeby nahradit na postu hlavy státu a pomohl mu vládnout.

"Třetím kritériem pro mě byla nezávislost. Chci, aby to byl někdo, kdo dokáže stimulovat mé myšlení a nebude pouze přikyvovačem, co se určování politické linie týče," řekl Obama.

Na to, kdo bude viceprezidentským kandidátem černošského senátora, byla soustředěna velká pozornost. O funkci stála Obamova konkurentka z primárek Clintonová.

Analytici upozorňovali, že pokud zvolí Obama někoho jiného, může to vyvolat nevoli stoupenců bývalé první dámy, kterou ve stranickém hlasování o kandidáta na prezidenta porazil jen velmi těsně.

Největší pesimisté se obávají, že by dokonce část demokratů mohla v tomto případě hlasovat pro republikány.

Jméno viceprezidentského kandidáta bylo každopádně očekáváno s napětím. Největší šance se připisovaly právě delawarskému senátorovi Bidenovi a virginskému guvernérovi Timu Kaineovi.

Někteří doufali, že by to mohl být i bývalý viceprezident Al Gore.

 

Právě se děje

Další zprávy