Film líčí přerod profesora ekonomie v mistra manipulací. Šéf AfD využívá strachu Němců, říká režisér

Martin Novák Martin Novák
23. 3. 2018 18:42
Nejsilnější opoziční stranou k další vládě kancléřky Angely Merkelové se stala protiimigrantská a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD). Její předseda Jörg Meuthen na Merkelovou ostře útočí, odmítá i společnou evropskou měnu euro. Vzestup šéfa strany zachytil ve svém dokumentárním filmu německý režisér Marc Eberhardt. "Je velmi dobrý manipulátor. Později po volbách se ukázalo, jak tvrdě a obratně dokáže i ve straně bojovat o moc," popisuje Meuthena v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Režisér Eberhardt svůj film představil na letošním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Jörg Meuthen.
Jörg Meuthen. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Proč jste se rozhodl natočit film zrovna o Alternativě pro Německo a Jörgu Meuthenovi?

Marc Eberhardt: Film pokrývá zemské volby ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Je to region, kde jsem vyrůstal a znám jej. Od začátku roku 2016 bylo zřejmé, že Alternativa pro Německo dosáhne ve volbách v procentech dvojciferného výsledku. Protože vím, jak lidé v této spolkové zemi uvažují o politice, zajímalo mě, jakým způsobem nacionalistická strana tady tak úspěšně získává své voliče.

Znepokojovalo vás to?

Rozhodně. Z mého dospívání v první polovině 90. let jsem si pamatoval Republikánskou stranu, která byla jasněji fašistická a dvakrát se dostala do zemského parlamentu v Bádensku-Württembersku. Volby 2016 jsem vnímal tak, že se tyto myšlenky a názory vracejí.

Rozhodl jsem se navštívit předvolební shromáždění Jörga Meuthena, abych viděl, jací lidé tam chodí a co je k tomu vede. Říkal jsem si, že by bylo zajímavé o tom natočit film. Samotný Meuthen souhlasil s tím, že mohu točit jeho projevy, vystoupení a rozhovory.

Režisér Marc Eberhardt.
Režisér Marc Eberhardt. | Foto: Aktuálně.cz

Bez podmínek?

Pořád jsem student a on byl před začátkem profesionální politické kariéry profesorem ekonomie, takže jsme mezi sebou měli trochu vztah studenta a profesora. Dohodli jsme se na některých věcech dopředu. Chtěl film vidět, než bude veřejně promítán. Trval také na tom, že ve filmu nebude jeho rodina, což mi nevadilo. Nechtěl jsem ukazovat jeho soukromý život, pouze jeho veřejnou aktivitu.

Četl jsem rozhovor, který jste dal nedávno deníku Stuttgarter Zeitung. Rýmem jste tam řekl, že Meuthen je nebezpečný, protože je příjemný a milý (Er ist gefährlich, weil er ist gefällig). Co si pod tím máme představit?

Myslím, že je v tom filmu vidět, jak se z počátečního politického amatéra stává velmi obratný profesionální řečník. Je velmi dobrý manipulátor. Později po volbách se ukázalo, jak tvrdě a obratně dokáže i ve straně bojovat o moc. Založil si twitterový účet, který je totální propagandou.

Podívejte se na trailer filmu Meuthenova strana:

Meuthen Partei

Meuthen vždy představoval krajní, pravicové křídlo strany. On a druhý předseda strany Alexander Gauland minulý týden prosadili návrh, aby AfD úzce spolupracovala s Pegidou. Meuthen se může na čele strany udržet jen ve spojení s extrémně pravicovými politiky. Je velmi inteligentní a ví, jak ovládat méně inteligentní lidi, jak s nimi manipulovat.

Ve vašem filmu říká, že mnoho lidí v Německu má strach ze změn, kterými země prochází. Že to zkrátka není něčí výmysl - nějaká propaganda. Nemá koneckonců pravdu?

V posledních dvou letech určitě nastala velká změna. V Evropě, v Americe. S Trumpem, brexitem a tak dále. Nastaly časy, kdy jsou velké rozdíly mezi lidmi, ale nikomu se nechce to přesně pojmenovat. Říci, že není normální, aby sto lidí mělo miliardový majetek a další čtyři a půl milionu lidí trpělo hlady.

Lidé to už neakceptují jako něco normálního. V Německu žije početná střední třída a najednou mnoho lidí z ní má pocit, že jsou ohroženi, že musí o své postavení bojovat. A to je skupina, na kterou také cílí Alternativa pro Německo. Ano, dá se říci, že někteří lidé mají strach, protože chápou, že svět se mění. Nejen v televizi, ale i v místech, kde žijí.

Ale k tomu, co jste citoval z Meuthena: je to prostě rétorická fráze, kterou používá. Jedna z mnoha. Postavil svoji kampaň na strachu a obavách lidí. A přiživuje je.

Stane se Meuthen nebo někdo jako on jednoho dne německým kancléřem?

(Po chvilce ticha) Na konci února vyšel průzkum veřejného mínění, ve kterém se Alternativa pro Německo dostala už na druhé místo před sociální demokraty. Prezentuje se jako strana pro takzvaně malé, obyčejné lidi. Jestli se může její kandidát někdy stát kancléřem, to nevím a netroufám si předpovídat. Osobně doufám, že ne. Věřím, že nacionalistické názory a představy o světě v mé generaci nezískají většinu.

Podívejte se na videokomentář: Co mají společného bundesligový trenér a Angela Merkelová

S politickou mentalitou Němců se to má tak, že nemají rádi velké vlny. Pokud se Merkelová opět spojí se socialisty bude to nuda, říká Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy