Je mu 3 200 let, a musí se stěhovat

Lenka Málková
25. 8. 2006 0:00
Káhira - Obří socha faraóna Ramsese II. se stěhuje z náměstí v centru Káhiry do nového muzea nedaleko pyramid v Gíze. Uvnitř: INTERAKTIVNÍ GRAFIKA
Pomocí speciální ocelové konstrukce, gumové pěny a dvou speciálních nákladních automobilů bude socha Ramsese II. převezena do třicet kilometrů vzdáleného Velkého egyptského muzeum v Gize.
Pomocí speciální ocelové konstrukce, gumové pěny a dvou speciálních nákladních automobilů bude socha Ramsese II. převezena do třicet kilometrů vzdáleného Velkého egyptského muzeum v Gize. | Foto: Reuters

Hlavním důvodem složitého přesunu 85 tun vážící sochy jsou nepříznivé vlivy, které na tři tisíce dvě stě let starou historickou památku v přelidněném centru egyptské metropole působí.

  • V naší grafice se můžete podívat na místa, která jsou spojena s osobou jednoho z nejvýznamnějších egyptských faraónů Ramsese II. - KLIKNĚTE ZDE

"Musíme sochu převézt. Její místo je v chrámu nebo muzeu, nikoliv na náměstí, uprostřed dopravní křižovatky," prohlásil Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta.

Po padesáti letech zpět do muzea

Socha Ramsese II.objevená v roce 1882 v historickém centru Memphis byla do centra Káhiry přemístěna v roce 1955. Před vlakovým nádražím a na spojnici tří nejrušnějších káhirských cest jí však hrozilo postupné zničení.

Nejzajímavější stavbou, kterou Ramses II. zahájil, je dvojice chrámů v Abú Simbelu, které měly spočinout na dně Asuánské přehrady, ale díky zahraniční pomoci se je podařilo zachránit.
Nejzajímavější stavbou, kterou Ramses II. zahájil, je dvojice chrámů v Abú Simbelu, které měly spočinout na dně Asuánské přehrady, ale díky zahraniční pomoci se je podařilo zachránit. | Foto: Aktuálně.cz

Egyptské úřady nejdříve otestovaly převoz přesné repliky a dnes v šest hodin ráno egyptského času přesunuly jedenáct metrů vysoký originál z červené žuly na jih Káhiry.

Pomocí speciální ocelové konstrukce, gumové pěny a speciálních nákladních automobilů byla socha převezena ve svislé poloze do třicet kilometrů vzdáleného Velkého egyptského muzea v Gíze. Po desetiletích debat, kdy hlavní otázkou zůstávalo, kam sochu přesunout, se unikátní socha dočká svého nového místa.

Stěhování kvůli znečištění

Po přesunu do Gízy bude socha renovována a v novém muzeu si ji spolu se sarkofágem faraóna Tutanchamona budou moci turisté prohlédnout nejdříve za pět let.

Řada káhirských občanů se domnívá, že lidem na náměstí chybět nebude. "Turisté sem kvůli ní stejně nechodili, takže muzeum pro ni bude lepším místem," říká počítačový inženýr Muhamed Saíd.

Vedení egyptské metropole, která má problémy s dopravními zácpami, přesun historického kolosu vítá. Ministr kultury Farúk Hosní prohlásil, že oddálení převozu do okamžiku, kdy bude muzeum hotovo, by sochu ještě víc zničilo. Bylo proto třeba jednat ihned.

Abdel-Halim Nureddín, děkan Fakulty archeologie na univerzitě ve Fajúmu, však plán ministerstva kritizuje. "Šest milionů egyptských liber (milion dolarů), což je cena, kterou přesun sochy bude stát, bylo lepší využít na rekonstrukci dalších památek, vystavění muzeí a skladů," prohlásil.

Ramses II., největší vládce Nové říše

Ramses II. vládl Egyptu 67 let ve 13. století př.n.l. a  nechal postavil více staveb než všichni jeho předchůdci dohromady - dokončil Luxorský chrám a velkým dílem přispěl k dostavění Sloupové síně v Karnaku.

Nejzajímavější stavbou, kterou zahájil, je dvojice chrámů v Abú Simbelu, které měly spočinout na dně Asuánské přehrady, ale díky zahraniční pomoci se je podařilo zachránit a přesunout o několik metrů výš.

Pohřbít se Ramses II. nechal v Údolí králů. Jeho hrobka byla však již ve starověku vyloupena.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy