Je libo kus meteoritu? Cena šplhá až k milionu dolarů

ČTK ČTK
19. 2. 2013 20:50
V ruských nemocnicích se stále hlásí noví a noví zranění. Už jich je 1500

Moskva - Počet spekulantů nabízejících na ruském internetu údajné úlomky čeljabinského meteoritu ze dne na den prudce roste.

Podle úterních informací ruských médií dosahuje požadovaná cena i jednoho milionu dolarů. Policie vytvořila speciální tým, který nabídky zkoumá a pátrá po jejich původcích. Několik lidí prý už bylo zadrženo.

Dvousetgramový úlomek podle moskevského rozhlasu lze koupit za 100 dolarů (asi 2000 korun), půlkilogramový za tisíc. Objevují se ale i ceny mnohem vyšší, často spojené s nabídkou záhadných předmětů nejistého původu.

Lidé zlomky černých kamenů nabízejí na svých facebookových účtech, na Twitteru i na online aukcích. Policie podezřelé transakce nestačí ani registrovat.

Noví a noví zranění

Do zdravotnických zařízení v okolí Čeljabinska se mezitím hlásí stále noví postižení, kteří přicházejí s řeznými ranami způsobenými rozbitým sklem. Celkový počet zraněných již podle čeljabinských zdravotníků přesáhl hranici 1500. V nemocnicích zůstává 47 lidí, v těžkém stavu je jeden člověk.

Foto: Reuters

Většina budov, jejichž okna vyrazila tlaková vlna vyvolaná padajícím meteoritem, už byla opravena. Velký podíl na poměrně rychlém odstranění škod mají podle agentury Interfax dobrovolníci, zejména studenti čeljabinských škol.

Veškeré škody na zhruba 4700 poškozených budovách chtějí v milionovém Čeljabinsku odstranit do začátku příštího týdne.

Čebarkulské jezero, kam zřejmě spadly hlavní a největší úlomky vesmírného tělesa, stále střeží policie. Do oblasti dnes zamířila skupina expertů Ruské akademie věd, která bude přímo na místě oblast zkoumat a pokusí se všestranně objasnit okolnosti neobvyklého úkazu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy