Odpadky? Vyvážejte jen jednou za dva týdny, radí Britové

Martin Novák Martin Novák
21. 11. 2014 6:37
Podporuje to recyklaci a třídění odpadu, ukazují zkušenosti některých měst. Češi však třídit odmítají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn – Odvoz odpadků z popelnic a kontejnerů pouze jednou za dva týdny lidi více motivuje recyklovat plasty a třídit odpad. Ukazují to zkušenosti z Velké Británie.

Deník The Times srovnal statistiky míst, kde se odváží smetí jednou za týden a kde za dva týdny. Jasně se ukazuje rozdíl.

"Tam, kde je odvoz jednou za čtrnáct dní, jsou obyvatelé více motivováni třídit a recyklovat, protože nechtějí mít plné popelnice a kontejnery," píše deník s odvoláním na údaje, které dostal od Úřadu pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova (Defra).

Úřad se zabývá například kontrolou ovzduší v hustě obydlených oblastech Spojeného království.

Velká Británie si dala za cíl do roku 2020 recyklovat polovinu odpadu. Zatím je však k tomuto cíli velmi daleko.

Například město Asfhord v hrabství Kent s pětasedmdesáti tisíci obyvateli uvádí, že po přechodu z týdenního cyklu na dvoutýdenní stoupla recyklace ze dvanácti procent na pětapadesát.

Defra už před dvěma lety navrhovala, aby se odvážely odpadky jen jednou za dva týdny s tím, že to přinese zlepšení.

Proti tomu se ovšem staví Eric Pickles, ministr pro obce a místní zastupitelství. Člen vládní Konzervativní strany tvrdí, že lidé mají právo na týdenní odvoz smetí a kde to města a vesnice nebudou dělat, mohou přijít o dotace na likvidaci odpadu.

Británie není sama, kdo zatím zaostává. Podle Českého statistického úřadu patří Česká republika mezi nejhorší země a v roce 2012 bylo v ČR recyklováno jen jedenadvacet procent komunálního odpadu. Naopak v Německu už dnes recyklace dosahuje 47 procent odpadu.

Jeden obyvatel Česka loni průměrně vyprodukoval 307 kilogramů komunálního odpadu. Tříděných z toho bylo jen 43 kilogramů.

Evropská unie stanovila, že občané všech osmadvaceti členských zemí by měli do roku 2030 recyklovat dokonce sedmdesát procent komunálního odpadu a osmdesát procent obalového odpadu.

Od roku 2025 má být zakázáno ukládání recyklovatelného odpadu na skládky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy