Je Kellner hrozba pro USA? Dopis amerického senátora komplikuje nákup televize Nova

Helena Truchlá Helena Truchlá
28. 2. 2020 14:04
Americký senátor Marco Rubio žádá vládu USA, aby prověřila nákup televizní stanice Nova skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Stávajícím majitelem Novy je zprostředkovaně americká telekomunikační firma AT&T.
Majitel skupiny PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner.
Majitel skupiny PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner. | Foto: Aktuálně.cz

Senátor Rubio se kvůli tomu obrátil na Výbor pro zahraniční investice v USA (CFIUS) amerického ministerstva financí, který řeší dopad investic na národní bezpečnost USA. Prodej společnosti mezitím ve čtvrtek schválili akcionáři firmy Central European Media Enterprises (CME), která Novu ovládá. Přinášíme odpovědi na klíčové otázky v této kauze, kterou ve středu otevřel deník Aktuálně.cz.

Co je Výbor pro zahraniční investice v USA a co má na starosti?

Jedná se o výbor americké vlády a Kongresu, jehož úkolem je prověřovat zahraniční investice do amerických firem. V případě obavy, že jsou hrozbou pro americkou národní bezpečnost, může požádat prezidenta Spojených států, aby je zakázal. 

Výboru předsedá americký ministr financív Trumpově vládě úřad vykonává Steven Mnuchin, jeden ze dvou lidí, kterým Rubio adresoval svůj dopis. Kromě něj jsou členy zástupci dalších 15 vládních resortů a takzvaných agentur, včetně ministerstva obrany, zahraničí, obchodu a vnitřní bezpečnosti. Dohlíží nad ním Kongres, jehož je senátor Marco Rubio členem. 

Zvláštní pozornost má výbor věnovat "proměnám konceptu národní bezpečnosti stejně jako globálního ekonomického řádu vyvolaným vzestupem nových trhů a státem řízených firem, které hrají stále významnější roli ve světové ekonomice".

Nově podle pravidel, která platí teprve od 13. února letošního roku, má výbor posílenou pravomoc u investic, které se týkají strategických nebo citlivých technologií a dat. Může řešit i nákupy, které nepovedou k úplnému převzetí kontroly nad danou americkou společností, pokud působí v oblasti citlivých technologií (zbraní, chemických látek, biomedicíny), infrastruktury (telekomunikační sítě, některé železnice), pracuje s osobními údaji Američanů nebo se investice týká nějaké strategicky umístěné nemovitosti. 

Kdy a proč zvláštní výbor vznikl? 

Výbor původně vznikl v roce 1975, aby se zabýval obavami, že investice států z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) do americké ekonomiky mohou ohrozit národní bezpečnost USA. 

Později - na základě případu japonských investic v 80. letech - kontrola vyústila v přijetí zákona, který umožňuje rizikové investice blokovat. Za přezkum je stále zodpovědný CFIUS, konečné rozhodnutí je ale politické. Činí ho prezident. 

Čím argumentuje senátor Rubio? 

"Věřím, že tato transakce vyžaduje prověření, protože podkopává americké zájmy národní bezpečnosti související se střední a východní Evropou stejně jako s Čínou," píše v dopise adresovaném výboru. 

Novu, kterou ovládá na Bermudách sídlící CME, většinově vlastní americká telekomunikační společnost AT&T. Rubio upozorňuje, že PPF, která by měla Novu převzít, působí jako "zástupce čínských zájmů", který se pokouší zmanipulovat veřejné mínění ve prospěch asijské velmoci. Cituje při tom zjištění Aktuálně.cz z loňského prosince. 

Může se výbor případem nákupu Novy vůbec zabývat? 

To záleží na tom, jestli CME podniká ve Spojených státech a jestli tak může být považována za americkou společnost. V americkém obchodním rejstříku CME uvedena není, na dotaz Aktuálně, zda to může potvrdit, mluvčí Mark Kobal nereagoval. 

Senátor Rubio ve svém dopise argumentuje, že do působnosti výboru spadá, jelikož CME je dceřinou společností americké AT&T. "To je ale v přímém rozporu se zákonem, který působnost výboru upravuje," upozorňuje Reid Whitten, řídící partner právnické kanceláře Sheppard Mullin Richter & Hampton v Londýně, který se otázkou přezkumu zahraničních investic zabývá.

"Nespadá do pravomocí výboru jen proto, že je dceřinou společností americké firmy," vysvětluje. Podle něj by CME musela mít ve Spojených státech kanceláře, prodávat tam nebo jinak působit. 

Mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti odmítla pro Aktuálně.cz komentovat, jestli se výbor případem zabývá, nebo jestli ho k tomu někdo vyzval. "Podle zákona nesmí CFIUS sdílet s veřejností žádné informace, které jsou mu poskytnuty," sdělila mluvčí Monica Crowleyová. 

Co tedy mohl senátor dopisem sledovat? 

Podle právníka Whittena může být podobná žádost způsobem, jak k nějakému případu přitáhnout pozornost. "Typicky na ně senátory upozorní někdo, kdo má na té aktivitě vlastní zájem. A senátor pak odpoví tím, že slíbí na tu věc upozornit ministra financí Stevena Mnuchina," vysvětluje. 

Podle něj se tím ztěžuje investorova pozice, a to i když se výbor případem nezabývá. "Získá tím pozornost lidí tak vysoko postavených, jako je ministr financí a spravedlnosti. Takhle funguje lobbing na senátory, aby propůjčili svůj hlas nějaké záležitosti," dodává. 

Na otázku, proč se rozhodl dopis výboru zaslat, senátor Rubio redakci neodpověděl. 

Co na to PPF? 

"V rámci procesu převzetí CME spolupracuje skupina PPF se všemi zainteresovanými regulatorními institucemi a všem poskytujeme relevantní informace," píše se v oficiálním prohlášení firmy

Rubio ale podle firmy argumentuje nepravdivými informacemi. Její zástupci proto chtějí senátora kontaktovat, aby je uvedli na pravou míru. Jde například o tvrzení, že společnost CME působí na trhu s 90 miliony zákazníky, ve skutečnosti je prý méně než poloviční. Odmítá také Rubiův argument, že Kellnerova skupina prosazuje technologie čínské společnosti Huawei. Obojí měl floridskému politikovi sdělit senátor Pavel Fischer. Ten se se svým americkým protějškem sešel v Praze, jak již dříve informoval týdeník Respekt

"Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru. Naopak: jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu," píše se v prohlášení.

Jaké kauzy americký výbor v minulosti řešil?

V roce 1990 zakázal investici čínské státní společnosti China National Aero-Technology Import & Export Corporation do výrobce leteckých součástech ze Seattlu Mamco. 

O patnáct let později zakázal nákup kalifornského výrobce zařízení pro hlasování ve volbách Sequoia Voting Systems nizozemskou společností, kterou si najal venezuelský diktátor Hugo Chávez, aby nahradila původní volební systém.

V roce 2018 prezident Trump na základě rozhodnutí výboru zakázal nákup amerického výrobce polovodičů a telekomunikačního vybavení Qualcomm singapurskou společností Broadcom Limited (dnes se společnost jmenuje Broadcom Inc.).

Loni pak výbor zpětně požádal čínskou společnost Beijing Kunlun Tech Co Ltd., aby se zbavila seznamovací aplikace Grindr určené pro gaye. Důvodem je přístup Číňanů k databázi lokací, soukromých zpráv a informací o možné nákaze virem HIV jejích uživatelů. Číňané Grindr koupili v roce 2018 bez toho, aniž by CFIUS požádali o prověření. 

Podle poslední zveřejněné zprávy o fungování CFIUS za roky 2016 a 2017 se problémové případy týkaly investic z Číny. Podle nových pravidel by se počet řešených transakcí měl zvětšit, sám CFIUS odhaduje, že asi na tisíc případů ročně. Dosud to bylo zhruba 100 až 200 případů, od roku 2009 do roku 2017 celkem 1179.

Video: Největší boháči se drží v šachu, to je špatná zpráva, říká Šlerka o Kellnerově nákupu Novy

PPF získá nástroj, se kterým může efektivně ovlivňovat rozhodování státu v oblasti, ve které podniká, říká šéf Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy